Masný průmysl

Vafo staví továrnu na krmiva pro psy a kočky za 207 milionů

30.03.2017 12:31:00

Chotoviny (Táborsko) 30. března (ČTK) - Firma Vafo Praha, výrobce krmiv pro psy a kočky, staví v Chotovinách na Táborsku za 207 milionů korun továrnu na mokrá krmiva. Otevře ji v prvním čtvrtletí roku 2018, roční plánovaná produkce je 15.000 tun, vznikne 33 pracovních míst. ČTK to dnes řekla vedoucí provozu Naďa Faladová. Na stavbu haly má firma od CzechInvestu příslib investiční pobídky 51,7 milionu korun.

Vafo Praha, jež vyrábí krmivo pod značkou Brit, měla loni obrat 3,1 miliardy korun, meziročně jde o čtyřicetiprocentní nárůst. Asi 70 procent produkce jde na export do 60 států, nejvíce do Skandinávie. Firma má v Česku 200 zaměstnanců, na konci roku 2016 jim zvedla mzdy o deset procent.

V chotovinské hale na pozemku s rozlohou 26.000 metrů čtverečních se do dvou měsíců začnou montovat technologie. "Jsme velký výrobce sušených krmiv, ale mokrá jsme si doteď nevyráběli - prodávali jsme konzervy a salámky, ale nechávali jsme si je vyrábět v Evropě a v Asii. A protože chceme kontrolovat kvalitu výrobků, tak stavíme svoji novou továrnu na mokrá krmiva. Pro Vafo je jediná, která se staví na zelené louce," řekla Faladová. Do budoucna může na pozemku stát ještě další hala.

Budou se zde dělat konzervy, kapsičky a masové salámy pro psy i kočky, ročně 15.000 tun, výhledově maximálně 25.000 tun. Společnost má v jižních Čechách dva provozy s 25 zaměstnanci: v Chelčicích na Strakonicku dělá suchá velkoobjemová krmiva převážně pro psy, v Ratmírově na Jindřichohradecku vyrábí krmení pro ryby, morčata či fretky. Největší továrnu má společnost v Chrášťanech v okrese Praha-západ.

Do haly v Chotovinách přijme 33 lidí na pozice obsluha strojů, údržba, kontrola kvality, skladový dělník, laboratoř a balení výrobků. "Potřebovali bychom odborníky znalé v potravinářství z oboru řezník - uzenář, který v jižních Čechách už skoro zanikl," řekla Faladová.

Vafo Praha měla loni obrat 3,1 miliardy korun, meziročně narostl o 40 procent. Nejvíce díky výrobkům značky Brit Care. "To je superprémirové krmivo, hodně druhů bez obilnin. Nárůst zájmu o krmiva bez obilnin a alergenů je veliký, spotřebitel se teď přiklání ke kvalitnějším krmivům," řekla Faladová. Zhruba 70 procent produkce firma vyváží, nejvíce do Finska a Švédska, dále do Francie, pár odběrních míst má nově v Africe a v Chile. Z výrobků letos chystá nové mléko pro štěňata.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru