V Ústí se vaří červené pivo, které připomene napoleonské války

09.05.2013 14:48:10

V ústeckém minipivovaru Na Rychtě se 3. května začalo vařit červené pivo Jordán, které má připomenout dvousetleté výročí napoleonských válek na Ústecku. Barva piva má evokovat krev, kterou prolil dragoun Fridrich Jordán při obraně Ústí. Město tehdy chtěli zapálit prchající francouzští vojáci. Novinářům to dnes řekl pracovník ústeckého muzea Martin Krsek. Pivo se má stát symbolickým nápojem napoleonských oslav, které chystá na červen ve spolupráci s muzeem ústecký magistrát.


Fridrich Jordán vstoupil do dějin města 30. srpna 1813, když u nedalekého Chlumce končila bitva, ve které byla spojeneckou armádou složenou z Rakušanů, Prusů a Rusů poražena napoleonská vojska. "Informace, že francouzská vojska u Chlumce prohrávají, se dostala i do Ústí nad Labem, okupovaného Francouzi. Jordán byl členem rakouského voje, který se blížil od Terezína Ústí nad Labem osvobodit," vysvětlil Krsek.
Francouzi se chystali Ústí kvapně opustit, nastal tu ale ještě menší vojenský střet. "Jordán vtrhl mezi prvními do Bílinské městské brány, zbytky francouzského vojska zastihl ještě u Drážďanské brány. Napoleonští vojáci pálili zpoza brány a jedna z kulek Fridricha Jordána smrtelně zranila. Stal se tak jedinou obětí této šarvátky," vyložil historik. Dodal, že díky prudkému nájezdu Jordánova voje do města se Francouzům nepodařilo město zapálit. Jordán byl proto obyvateli města ctěn jako hrdina.
Do receptury piva Jordán vybral minipivovar odrůdu žateckého chmele nazvanou kazbek. Je aromatičtější a chutná po ovoci, zvlášť po citronu. "Má také vyšší obsah hořkých pryskyřic alfa, které vlastně určují charakteristickou hořkost chmele. Půjde o jedenáctku se šedesátiprocentním podílem pšeničného sladu, na rozdíl od běžných piv, kde se používá čistě slad ječný. A nezvyklou barvu dodáme přírodním barvivem," uvedl sládek Jaroslav Rottenborn.
Pivo bude veřejnost moci prvně ochutnat 1. června, kdy začnou ústecké Napoleonské slavnosti. "Po celý červen chceme propagovat 200. výročí bitvy u Chlumce, pojali jsme to jako čtyři týdny čtyř národů, které tu bojovaly. Celé slavnosti se ponesou v duchu smíření těchto národů," sdělila náměstkyně primátora Zuzana Kailová. Dodala, že program oslav se nyní dopracovává. "Každý týden se budeme věnovat jednomu národu. Program půjde napříč všemi možnými oblastmi, přes kulturu, sport a další věci," uvedla.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru