Pivovarství

V Litovli na Olomoucku se po 40 letech vyučili první pivovarníci

03.07.2016 15:27:11

Litovel (Olomoucko) 3. července (ČTK) - V Litovli na Olomoucku opustilo v červnu brány učiliště prvních deset absolventů obnoveného oboru pivovarník-sladovník. Tříleté studium navazuje na tradici, která zmizela před více než čtyřiceti lety. Poslední vyučení pivovarníci opustili školu v roce 1974. Práci mají absolventi jistou. Z první desítky vyučených učňů a učnic jsou nadšení hlavně v litovelském pivovaru, kde potřebují omladit kolektiv. ČTK to sdělili zástupci pivovaru.

Poptávka po odbornících z oboru pivovarnictví na tuzemském trhu dlouhodobě převažuje nabídku. Svědčí o tom i to, že řada zkušených sládků zůstává ve velkých pivovarech desetiletí, někdy i celý profesní život. "Byl jsem jedním z posledních, kteří v Litovli absolvovali, pamatuji si ještě, jak se pivo vozilo v dřevěných sudech," uvedl emeritní sládek Pivovaru Litovel Miroslav Koutek. "V půlce 70. let bylo centrálně rozhodnuto, že litovelské učiliště bude uzavřeno a obor pivovarník-sladovník bude možné studovat jen v Plzni. Osobně to považuji za velkou chybu, vždyť zde se vyučovalo pro celou spádovou oblast Moravy a východních Čech," dodal Koutek.

Obor pivovarník-sladovník na Střední odborné škole v Litovli byl obnoven ve školním roce 2013/2014. Do prvního ročníku se zapsalo sedm děvčat a tři chlapci, příští rok by se mělo vyučit dalších 15 mladých pivovarníků. V tříletém studiu byl kladen důraz na praktickou část výuky, která se odehrávala v litovelském pivovaru. Součástí závěrečné zkoušky bylo praktické zkoušení z vaření piva.

Obor pivovarník-sladovník je v současné době možné studovat na čtyřech místech v České republice - kromě Litovle je to v Českých Budějovicích, v Praze a nově od školního roku 2015/2016 i v Říčanech. Litovel je jedinou školou tohoto typu na Moravě. Vedení litovelské školy v září roku 2013 uvedlo, že otevření oboru vyplynulo z poptávky firem okolí, které žádaly kvalifikované profese. Degustovat se učni učili vzhledem k svému věku nejprve na nealkoholických nápojích, které se běžně k této výuce používají.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru