Výroba potravin

V Litoměřicích se otevřel první bezobalový obchod na severu Čech

04.09.2017 12:23:52

Litoměřice 4. září (ČTK) - Nedaleko centra Litoměřic se dnes otevřel první obchod v Ústeckém kraji, kde prodávají potraviny bez obalu. Do vlastních nebo vratných nádob lze koupit mouku, těstoviny, fazole či třeba aviváž. Majitelka Martina Válková ČTK řekla, že cílem je nabídnout lidem možnost, jak šetřit přírodu.

První zářijový týden je celosvětově brán jako týden bez odpadu, proto se otevřel obchod zrovna dnes. V regálech zákazníci najdou obiloviny, mouky, cukr, sůl, sušené ovoce, těstoviny a sladkosti připravené ze zdravých surovin. "Začali jsme sami žít životem bez odpadu, proto jsme chtěli předat tuto myšlenku dál. Tím, že si někdo u nás nakoupí do vlastního pytlíku, tím ušetří jeden igelitový z obchodu," uvedla Válková.

Zákazníci by se postupně měli naučit nosit vlastní nádoby. "Než se tak stane, tak jim nabídneme látkové pytlíky, která pro nás našila místní chráněná dílna, a máme pro ně papírové pytlíky a vratné skleněné lahve," řekla majitelka. Výhodou je, že si lidé sami určí váhu zboží. Mouka se prodává od 200 gramů, ale třeba kypřící prášek nebo sladkosti od gramu. Sortiment je z drtivé většiny v biokvalitě. "Nejsme o tolik dražší než jinde, protože neplatíme obaly, neplatíme reklamu velkým koncernům, suroviny máme od drobných výrobců," uvedla Válková.

Zařízení prodejny Meloun předcházely velké úpravy prostor, které musí splnit vysoké hygienické nároky. Zvlášť musí být sklad, v prodejně je i umyvadlo. Vedle potravin lze nakoupit aviváž, prací gel, gel do myčky a univerzální čisticí gel. "I v tomto případě člověk přijde s nádobou a stočí si, kolik potřebuje," uvedla Válková.

V zahraničí jsou bezobalové obchody podle Válkové běžné, do vlastních nádob lze nakoupit i v supermarketech. V České republice funguje podobná prodejna v Praze. Koncept je podle tvůrců určen nejen ekologicky uvědomělým lidem, ale také těm, kteří mají zájem o kvalitní zboží za příznivou cenu.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru