Pivovarství

V Dominikánském dvoru v Braníku bude pivovar, rozhodla Praha 4

27.08.2014 19:15:00

Praha 27. srpna (ČTK) - Zastupitelstvo Prahy 4 schválilo po skoro dvouhodinové diskuzi nájemní smlouvu Dominikánského dvora v Braníku s firmou Zemský pivovar. Ta chce v chátrajícím domě vystavět minipivovar a hotel. Proti pronájmu se postavili opoziční zastupitelé Strany zelených (SZ), vadí jim podle jejich názoru nejasné financování opravy a nájemní smlouva je podle nich špatně sepsána. Vedení radnice i zástupci investora kritiku odmítli.

Rekonstrukce by měla trvat zhruba dva roky a vyjde asi na asi 200 milionů. Zkolaudována by měla být podle smlouvy do pěti let. Kdy přesně oprava začne, zatím není jasné. V zrekonstruovaném dvoře by měl vzniknout malý takzvaný řemeslný pivovar, restaurace, hotel a malé obchody. Rovněž by se tu měly konat divadelní představení nebo koncerty. Práci tu po dokončení opravy najde 35 lidí.

Dominikánský dvůr je v současné době ve velmi špatném stavu. V minulosti byla opravena pouze střecha. Uvažuje se i o tom, že by se dostavělo čtvrté křídlo, které bylo v minulosti zbouráno, a že by byla znovu vysvěcena zvonice. Proti pronájmu vystoupili někteří obyvatelé a opoziční zastupitelé. Iva Kotvová (SZ) navrhla, aby byl materiál z jednání zastupitelstva stažen a jeho schválení bylo přesunuto na další jednání. Podle Kotvové je nedostatečně popsáno financování opravy, je nutné stanovit finanční garance nebo upřesnit rozsah rekonstrukce. S kritikou ale starosta Pavel Caldr (bezp.) nesouhlasí. "Odkládat usnesení je nesmysl. Je to již čtvrtá snaha o rekonstrukci dvora a tato má zatím ze všech nejblíže k realizaci," řekl.

Bývalý Dominikánský dvůr je barokní památka. Pochází ze třetí čtvrtiny 17. století. Dominikáni sem přišli v roce 1625. Z původních čtyř křídel se do současnosti dochovaly tři včetně zvonice z roku 1761. Dominikáni ve dvoře vařili pivo do roku 1899.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru