Unileveru loni v Česku vzrostly tržby o dvě pct na 4,4 mld. Kč

02.06.2012 18:57:29

České pobočce společnosti Unilever, předního světového výrobce potravin a spotřebního zboží, loni vzrostly v tuzemsku tržby o 2,3 procenta na 4,4 miliardy korun, řekl ČTK v rozhovoru výkonný ředitel Unileveru pro střední Evropu Moti Keren. Po několika letech poklesu se firmě loni podařilo tuzemské tržby navýšit na základě růstu cen i prodeje některých kategorií zboží.Společnost se podle Kerena loni potýkala s výrazným nárůstem cen výrobních vstupů, zejména rostlinných olejů, které jsou klíčovou surovinou při výrobě margarínů, ale také majonéz. V důsledku tlaku obchodních řetězců se ale firmě podařilo promítnout růst nákladů do cen jen z poloviny. V druhém pololetí se na prodejích navíc projevilo zhoršení ekonomického vývoje země. Český zákazník je podle Kerena citlivější na cenu potravin než nakupující na Slovensku či v Maďarsku. Přesto Keren hodnotí loňské výsledky vcelku pozitivně. "Ve srovnání s předchozími lety to pro nás byl relativně dobrý rok," podotkl.

Unilever do roku 2010 v Česku vyráběl především rostlinné tuky a majonézy. Jejich výrobu v továrně s více než 600 zaměstnanci v Nelahozevsi na Mělnicku ale v rámci racionalizace výroby ukončil. Továrnu následně prodal výrobci vlhčených ubrousků Wet Wipes International. Výrobní závod v Zábřehu na Moravě na Šumpersku Unilever uzavřel již v roce 2006. V Česku tak společnost prodává výrobky zahraničních poboček koncernu a v tuzemsku zaměstnává přibližně 300 lidí.

V důsledku ukončení výroby klesl české pobočce Unileveru v roce 2010 čistý zisk více než o třetinu na 217 milionů korun. Její celkové tržby zahrnující prodeje v ČR i zahraničí se snížily o 30 procent na 4,85 miliardy Kč.

Firma v Česku prodává rostlinné tuky, majonézy a dresinky Hellmann's, margaríny Flora, Perla nebo Hera a kořenicí směsi či omáčky značky Knorr. Do portfolia Unileveru patří také zmrzliny Algida, Míša nebo Ledňáček a kosmetické značky Dove nebo Rexona.

Britsko-nizozemský Unilever je třetím největším producentem potravin a spotřebního zboží na světě za společnostmi Procter & Gamble a Nestlé.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru