Výroba potravin

Tureckým vývozcům prý po ruském embargu stouply zakázky

14.08.2014 13:32:14

Istanbul 14. srpna (ČTK) - Ruské společnosti po uvalení embarga na dovoz vybraných potravin ze západních zemí zvýšily své zakázky u firem v Turecku. Sdělila to podle agentury Reuters turecká organizace, která sdružuje tamní vývozce. Turecko bylo loni pátým hlavním dodavatelem potravin do Ruska. Podle tureckého ministra hospodářství dává ruské embargo Turecku příležitost zvýšit vývoz nejen potravin, ale i spotřebního zboží.Moskva minulý týden zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z EU, USA, Austrálie, Norska a Kanady. Reagovala tak na západní sankce uvalené kvůli krizi na Ukrajině na vybrané ruské podniky, činitele a některá odvětví ruské ekonomiky. "Poptávka z Ruska na turecké produkty se zvýšila poté, co byla zavedena omezení na obchod s USA a s Evropskou unií," řekl Reuters předseda Tureckého shromáždění vývozců (TIM) Mehmet Büyükeksi.

Büyükeksi očekává podstatné zvýšení vývozu drůbeže a potravin z mořských živočichů. Turecko by mohlo uspokojit i zvýšenou poptávku po ovoci a zelenině, sdělil také. TIM prý úzce spolupracuje s tureckými ministerstvy hospodářství a zemědělství na zjednodušení postupu pro vývoz do Ruska. Büyükeksi také uvedl, že ruská delegace by příští týden mohla navštívit zemi.

Turecký ministr hospodářství Nihat Zeybekci v pondělním rozhovoru s Reuters uvedl, že ruský zákaz na dovoz vybraných potravin ze Západu je pro Turecko příležitost zvýšit vývoz spotřebního zboží. "Jednáme o naplnění jejich potřeb a o co největším využití této příležitosti," sdělil mimo jiné. Ankara o prohloubení obchodní spolupráce s Ruskem podle ministra začala jednat dlouho předtím, než Moskva minulý týden informovala o embargu. Předmětem jednání byla prý i případná účast Turecka v celní unii, která kromě Moskvy zahrnuje Kazachstán či Kyrgyzstán.

Turecko a latinskoamerické státy jako Brazílie tak z ruského rozhodnutí zakázat velkou část dovozu západních potravin pravděpodobně vyjdou jako největší vítězové. Brazilské úřady již udělily desítkám provozů na zpracování hovězího, kuřecího a vepřového masa povolení pro export do Ruska. Brazilský tajemník pro zemědělskou politiku minulý týden uvedl, že Brazílie vidí v ruském zákazu dovozu řady západních potravin obrovskou příležitost pro svůj export masa a obilnin. Podle ruského ministra zemědělství Nikolaje Fjodorova, kterého dnes citoval Reuters, dostalo povolení k vývozu na ruský trh za uplynulý týden zhruba 100 nových brazilských potravinářských firem.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru