Výroba potravin

Turecko významně expanduje do Ruska s vývozem potravin

02.12.2014 09:46:16

447% příliv tureckého vývozu do Ruska byl zaznamenán v prvních 9 měsících tohoto roku a to konkrétně u světlého masa, drůbeže a mořských plodů, oznámil turecký ministr zemědělství Mehdi Eker. „Turecký podíl ruského celkového dovozu se významně zvýšil během prvních devíti měsíců tohoto roku v porovnání se stejným obdobím roku minulého. Předvídáme další růst v roce nadcházejícím“, sdělil Eker. Turecko je pro Rusko významným dodavatelem jídla a zemědělských produktů, v minulém roce vykázalo 1.68 miliard USD ve vzájemném obchodě.

Poté, co USA a EU začali uvalovat sankce na Rusko kvůli jeho roli v konfliktu v Ukrajině, Rusko v srpnu oplatilo restrikcemi na dovoz jídla z EU a ostatních západních zemí. Restrikce vytvořily velkou příležitost pro Turecko a země Latinské Ameriky, jako např. Brazílii, které tak zvýšily vývoz jídla do Ruska.

V prvních devíti měsících tohoto roku byl turecký vývoz do Ruska oceněn na 5.4 miliardy USD a hlavními vývozními produkty byly textilie, nitě, látky, zpracované zboží, zelenina a ovoce, uvádí oficiální data Ministerstva hospodářství. Eker také prohlásil, že růst inflace by neměl být spatřován jako přímý důsledek růstu ceny potravin.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Istanbulu.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru