Tržby Philip Morris klesly v 1. čtvrtletí o 3,3 pct na 2,8 mld Kč

16.05.2013 13:31:07

Tabákové firmě Philip Morris ČR za první čtvrtletí meziročně klesly tržby bez spotřební daně a DPH o 3,3 procenta na 2,788 miliardy korun. Je to hlavně důsledek toho, že v Česku a na Slovensku se prodává méně cigaret. V tuzemsku se tržby kutnohorského výrobce cigaret ve čtvrtletí meziročně propadly o 12 procent na 1,1 miliardy Kč. Výsledky společnost zveřejnila v tiskové zprávě.
Tržní podíl Philip Morris ČR v Česku klesl za první čtvrtletí v porovnání se stejným obdobím loňska o 0,9 procentního bodu na 50,1 procenta. Firma to uvedla s odvoláním na maloobchodní průzkum agentury ACNielsen Czech Republic s.r.o. Pokles prodejů v Česku a na Slovensku podnik částečně eliminoval vyšším objemem vývozů jiným společnostem ve skupině Philip Morris International Inc. (PMI), jejíž je součástí.
Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Zaměstnává přibližně 1200 zaměstnanců napříč ČR. Provozuje jedinou továrnu na výrobu cigaret v tuzemsku. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.
Horší výsledky v České republice jsou podle tiskové zprávy hlavně důsledkem nižších prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek Philip Morris. Firma uvedla, že klesá celý tabákový trh, a to zejména v souvislosti s loňským růstem cen spojeným se zvýšením spotřební daně.
"Celkový trh cigaret v České republice klesl za první čtvrtletí roku 2013 v porovnání se stejným obdobím roku 2012 o odhadovaných 6,5 procenta na 4,3 miliardy kusů cigaret," uvedli předseda představenstva András Tövisi a členka představenstva Stanislava Juríková. Navíc podle nich dál roste prodej jemně řezaného tabáku, kde je daňové zatížení nižší, a vliv na výsledky má i nepříznivé ekonomické prostředí. Objem domácího odbytu Philip Morris ČR a.s. se ve čtvrtletí snížil o 9,8 procenta na 1,8 miliardy kusů cigaret. I když tržní podíl Philip Morris ČR v tuzemsku klesl na 50,1 procenta, jde podle tiskové zprávy o významné zpomalení míry poklesu tohoto podílu.
Na Slovensku klesl odbyt dceřiné společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. za první letošní čtvrtletí o 2,7 procenta na 800 milionů kusů cigaret. Tržby se tam ale firmě meziročně zvýšily o 2,2 procenta na 17,6 milionů eur (asi 457 milionů korun), podle firmy to bylo "především v důsledku příznivého vývoje cen". Tržní podíl Philip Morris Slovakia na Slovensku se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o jeden procentní bod na 51,7 procenta.
Tržby z vývozu se za první čtvrtletí meziročně zvýšily o 2,9 procenta na 1,2 miliardy Kč. "A to zejména v důsledku vyššího objemu prodejů jiným společnostem ve skupině PMI a příznivého vývoje měnového kurzu," uvedla společnost v tiskové zprávě. Při vyloučení vlivu měnového kurzu se celkové tržby z vývozu zvýšily o jedno procento.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru