Pivovarství

Stát zatím neplánuje prodej areálu vyškovského pivovaru

16.01.2017 13:21:00

Brno 16. ledna (ČTK) - Stát zatím neplánuje prodej areálu vyškovského pivovaru, který je vedle Budvaru jediným pivovarským závodem, který vlastní. Vyplývá to z vyjádření ministerstva zemědělství pro ČTK. Areál státu zůstal poté, co olomoucké arcibiskupství koncem loňského roku stáhlo svůj restituční návrh.

Státní podniky vlastnily po roce 1989 desítky pivovarů. Některé z nich stát vrátil potomkům původních majitelů, jiné prodal. Vyškovský pivovar zůstal posledním z bývalého podniku Jihomoravské pivovary. Od roku 2011 jej má pronajatý na deset let společnost Czech Beveragy Industry Company. "O dalším osudu pivovaru dosud nebylo rozhodnuto, a to i s ohledem na skutečnost, že veškeré aktuální nakládání se společností Jihomoravské pivovary, a.s., i s jejím majetkem, je limitováno dlouhodobou nájemní smlouvou na areál pivovaru, kterou lze vypovědět nejdříve v roce 2021," uvedla tisková mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Nejistota ohledně budoucnosti vyškovského pivovaru vedla v minulosti k výraznému poklesu jeho výstavu i rentability. Pivovar byl ještě v letech, kdy v něm přímo hospodařil stát, téměř na zrušení. Ani po jeho pronajmutí soukromé firmě se jeho situace příliš nezlepšila. Předloni prodala společnost Czech Beverage Industry Company pouze 11.000 hektolitrů piva, což bylo nejméně za posledních sto let. Kapacita závodu, do kterého se dlouhodobě neinvestuje, je téměř desetkrát vyšší. Pivovar má jedinou vlastní hospodu, která je přímo v jeho areálu.

Czech Beverage Industry Company si pivovar pronajala v roce 2011 od státu. Jejím vlastníkem je Jiří Kopenec, který je i předsedou představenstva skupiny Agra, která dodává komodity pro zemědělce. Pivovar aktuálně zaměstnává 28 lidí.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru