Staropramen pořídí novou mikrofiltraci, myčku lahví a kotel na výrobu páry

Pivovarství Energetika

Staropramen pořídí novou mikrofiltraci, myčku lahví a kotel na výrobu páry

28.03.2019 05:07:00

Praha 28. března (ČTK) - Pivovary Staropramen, dvojka na českém pivním trhu, letos investují 250 milionů Kč do nových sudů, přepravek, kotle nebo myčky, ale i do mikrofiltrace, aby mohly nabídnout více nepasterizovaného piva. To by se mělo časem podle vrchního sládka Zdeňka Luxe dostat do všech restauračních zařízení, kde se Staropramen čepuje. Dnes to uvedli zástupci pivovaru na tiskové konferenci. Pivovar Staropramen letos slaví 150. výročí od svého vzniku, plánuje tak kampaně a oslavy.

Do restaurací chce firma dodávat nepasterizovanou desítku, jedenáctku i dvanáctku. I kvůli tomu pivovary investují 15 milionů Kč do mikrofiltrace, tedy do stabilizace piva za studena. "Díky speciální mikrofiltraci jsme schopni zaručit to, že to pivo nezahříváme, zůstane senzoricky stabilní po dlouhou dobu," vysvětlil Lux.

Dalších 57 milionů korun letos firma investuje do nové myčky lahví a do kotle na výrobu páry. Do nových sudů firma vloží 40 milionů korun, dalších 100 milionů Kč pak investuje do nových přepravek na lahve, kterých firma loni naplnila 950.000. Podle Luxe je vnitřní prostor přepravek snáze omyvatelnější.

Pivovary Staropramen předloni snížily ztrátu o 1,2 miliardy korun na 82 milionů korun. Provozní výsledek bez odpisů a opravných položek klesl o šest procent na 2,2 miliardy korun, uvedla společnost ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Konsolidovaný provozní zisk předloni činil 1,02 miliardy korun, o rok dříve činila ztráta 768 milionů Kč. Společnost provozuje smíchovský Staropramen a ostravský pivovar Ostravar.

Celkové konsolidované tržby skupiny se předloni meziročně snížily o 11 milionů korun na 8,98 miliardy korun. Tržby za prodej piva klesly o 99 milionů korun na 7,24 miliardy korun. Většinu piva skupina prodala v zahraničí, v ČR klesly prodeje piva o 61 milionů korun na 2,72 miliardy Kč, na Slovensku o 54 milionů na 443 milionů korun. Export na další trhy skupině vzrostl, do Chorvatska vyvezla pivo za více než tři miliardy Kč,

V roce 2018 měla skupina podle generálního ředitele Petra Kovaříka výstav přibližně stejný jako předloni. Tržby firmy meziročně vzrostly o dvě procenta. Celkové finanční výsledky chce firma zveřejnit až na tiskové konferenci v polovině roku.

Pivovarům Staropramen patří dlouhodobě na českém pivovarském trhu druhá příčka za Plzeňským Prazdrojem. Firma je od roku 2012 součástí severoamerické pivovarské skupiny Molson Coors. Ta Pivovary Staropramen koupila od investiční společnosti CVC Capital Partner za 2,7 miliardy eur, do roku 2009 pivovary vlastnil pivovarský gigant Anheuser-Busch InBev. Počet zaměstnanců firma předloni navýšila o 28 na 1436.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru