Společnosti Nestlé stouply tržby nejpomaleji za pět let

Čokoládovny

Společnosti Nestlé stouply tržby nejpomaleji za pět let

15.04.2014 15:01:00

Ženeva 15. dubna (ČTK) - Švýcarské společnosti Nestlé, která je největším výrobcem potravin a nápojů na světě, stouply tržby v prvních třech měsících roku o 4,2 procenta. Je to nejpomalejší tempo růstu od roku 2009. Vyplývá to podle zpravodajského serveru BBC z dnešního sdělení firmy. Nestlé se potýkala s oslabováním na svých hlavních trzích, výsledky ale ovlivnil i silnější švýcarský frank.Tržby za první čtvrtletí tohoto roku dosáhly 20,8 miliardy švýcarských franků (zhruba 470 miliard Kč). Po očištění o vliv směnných kurzů a akvizic je to oproti předešlému roku nárůst 4,2 procenta. Výsledek je horší než očekávání analytiků, kteří počítali s růstem tržeb po očištění o 4,1 procenta. Bez očištění o vliv kurzů by u tržeb nastal pokles, a to meziročně o 5,1 procenta.

Nestlé, výrobce kupříkladu tyčinek KitKat či polévek Maggi, dnes uvedl, že mu k udržení vyšších tržeb ve složitých podmínkách pomáhá zavádění nových produktů do obchodů. Očekává ale, že posilující frank letos potáhne vykazované tržby dolů.

Švýcarský frank, který se často vnímá jako bezpečný přístav v době zvýšené nejistoty, v prvním čtvrtletí k dolaru zpevnil skoro o procento. Růst vykázal i k euru, protože evropská ekonomika celkově zůstávala slabá.

Před dopadem směnných kurzů na firemní výsledky dnes varovala i další švýcarská společnost - největší světový výrobce léků pro léčbu rakoviny Roche, a také nadnárodní pivovarnická skupina SABMiller. Vlastníkovi Plzeňského Prazdroje a dalších značek piv uškodilo posilování amerického dolaru k měnám mnoha rozvíjejících se trhů, odkud firmě plynou zhruba tři čtvrtiny příjmů, napsal na webu list Wall Street Journal. Farmaceutické skupině Roche klesly tržby v prvním čtvrtletí o procento, mimo jiné i kvůli silnému franku, který narušil hodnotu rostoucích tržeb léků pro léčbu rakoviny.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru