Spálené Poříčí na Plzeňsku chce obnovit výrobu piva

Pivovarství

Spálené Poříčí na Plzeňsku chce obnovit výrobu piva

31.03.2013 18:01:00

Spálené Poříčí chce ve městě obnovit výrobu piva. Do bývalého pivovaru, který přestal vařit před více než půlstoletím, láká firmy, které to umí. Rekonstrukci pivovaru, historické památky, město dokončilo po letech postupných oprav. Radnice nabízí pivovarníkům symbolický pronájem a pomoc. ČTK to řekl starosta města Pavel Číže.

"Opravy jsme dokončili, ale hledáme pivovar, který by tam vařil. Máme o to velký zájem obnovit v oblasti tuto tradici. Prostory máme připravené," uvedl. Město by podle Čížka vyšlo firmě, která by pivo vařila, maximálně vstříc a nabízí symbolický pronájem.

Do obnovy pivovaru dalo město za 13 let jednotky milionů korun. "Opravili jsme sklepy z dotací ministerstva kultury, i budovy, které jsou z části pronajaty jako sklady soukromé firmě. Je tam klubovna hasičů, sklepy se využívají na výstavy," řekl Čížek.

Provozovatel by si mohl podle vlastního návrhu a dohody s městem vybrat prostory k výrobě piva. "Naproti je k dispozici městský hotel s restaurací a špýcharem, tedy galerií, kam jezdí řada turistů. Myslíme, že je to vhodná lokalita, navíc na místě bývalého pivovaru," uvedl Čížek. Areál se dvorem je podle něj vhodný na festivaly minipivovarů. Nejblíže je miniaturní pivovar ve Šťáhlavech u Plzně.

"Obnovené budovy jsou z roku 1860 až 1870, takže to bylo postaveno jako modernizovaný nový pivovar, nepříliš velký. Starší pivovar stál těsně před zámkem a byl zbořen v 19. století," uvedl Čížek.

Výroba piva ve Spáleném Poříčí skončila v roce 1949. Byl to samostatný panský pivovar, který tam fungoval po staletí, řekl starosta. První zmínky o pivovaru ve Spáleném Poříčí jsou z roku 1587, kdy ho postavil Kryštof z Roupova. Posledním majitelem panského dvora, kde se pivo vařilo, byla před uvalením národní správy Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru