Pivovarství

Spálené Poříčí chce obnovit výrobu piva, první várka bude v létě

25.03.2014 08:35:00

Spálené Poříčí (Plzeňsko) 25. března (ČTK) - Spálené Poříčí chce ve městě obnovit výrobu piva. Pivovar přestal vařit před více než 50 lety, město po letech dokončilo obnovu historické památky a jedná s minipivovary o jeho využití. Jeden z nich už připravuje pivo podle původních receptů, řekl ČTK starosta Pavel Čížek.

"Domlouváme se s minipivovarem v Kladně (Starokladno), který je schopen vařit pivo podle starých receptů pivovarů, které zanikly. Už se dohodl v nedalekých Štěnovicích, kde je také pěkný velký areál původního pivovaru, a udělal jim jejich pivo," uvedl.

"Pro Spálené Poříčí začneme vařit za 14 dnů a do 2,5 měsíce tam budou mít vlastní pivo. Půjde o ležák, téměř třináctku. Jak si ho nazvou, je na nich," řekl Petr Macháček ze Starokladna. Pivo by si město čepovalo ve svém hotelu a restauraci naproti pivovaru, kam jezdí hodně turistů. Macháček objevil dva recepty piv, která se v oblasti vařila. Jeden je z roku 1880 a druhý 1903. Největší problém je "napasovat" je na dnešní suroviny. Řada původních surovin dnes nikomu nic neřekne, podobně jako bylinky, které se špatně shánějí, problematické je i dávkování. Vyrobíme jim dvě várky, asi 1200 litrů, uvedl.

"Chceme tu vyrábět pivo, ale v malém. Zájemce o minipivovar uvítáme," řekl Čížek. Město by vyšlo firmě, která by pivo vařila, maximálně vstříc. Radnice má připravené prostory opravených sklepů i další, které jsou z části pronajaty jako sklady. Do obnovy pivovaru dala za 13 let miliony korun. Je tam klubovna hasičů, sklepy se využívají na výstavy a další akce. "Sklepy jsou krásné, ale dívejme se na to ekonomicky. Investice by byla až šest milionů korun a návratnost minipivovaru je velmi dlouhá," uvedl Macháček. Ocenil, že lidé z oblasti jsou velkými patrioty a chtějí mít své pivo dle původních receptů. Starokladno by jim bylo ochotno jejich pivo vařit a dodávat pravidelně.

Obnovené budovy menšího pivovaru jsou z roku 1860 až 1870. Výroba piva ve Spáleném Poříčí skončila v roce 1949. Byl to samostatný panský pivovar, který tam fungoval po staletí, řekl starosta. První zmínky o pivovaru ve jsou z roku 1587, kdy ho postavil Kryštof z Roupova. Posledním majitelem panského dvora, kde se pivo vařilo, byla před uvalením národní správy Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru