Sněmovna schválila zákon o povinném značení lihu

Alkoholické nápoje

Sněmovna schválila zákon o povinném značení lihu

09.08.2013 10:58:00

Sněmovna ve čtvrtek 8.8. schválila zákon o povinném značení lihu, který reaguje na loňskou metanolovou aféru a jeho cílem je potírat nelegální alkohol. Mimo jiné snižuje objem nejvyššího povoleného balení a zavádí kauce nutné pro registraci obchodníků a výrobců lihovin. Současně sněmovna schválila novelu živnostenského zákona, která zavádí koncese pro prodejce prodejce kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin. Obě normy nyní dostane k posouzení Senát. Unie výrobců a dovozců lihovin zákony vítá, ale apeluje na jejich důslednou kontrolu.

První předloha snižuje nejvyšší možné balení alkoholu na jeden litr, pouze v případě lahví bude přípustné nejvýše třílitrové balení. Dosud je možné prodávat až šestilitrové balení. Za porušení zákona bude hrozit až pětimilionová pokuta nebo dvouletý zákaz činnosti. Výrobci a dovozci lihu ho budou smět prodávat jen jiným registrovaným distributorům a konečným prodejcům. Poslanci také snížili nejnižší objem alkoholu, který se ještě bude muset značit páskou, na 0,6 decilitru. Vláda původně navrhovala značení až od jednoho decilitru.

"Jde o smysluplná opatření k eliminaci černého trhu a opakování metanolové aféry," řekl prezident Unie výrobců a dovozců lihovin ČR a šéf největší likérky Stock Plzeň Petr Pavlík. Jako jedno z nejzásadnějších z nich označil omezení šestilitrových kanistrů, což byl "vyloženě distribuční a prodejní nástroj černého trhu". Poslanci neschválili návrh rozpočtového výboru, který měl umožnit zavedení elektronických identifikačních čipů na lahve s alkoholem. Nelíbilo se to například unii výrobců lihovin, podle níž by opatření nic neřešilo a mohlo by vést ke zdražení lihovin. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek však již dříve řekl, že elektronické čipy jsou trendem v EU a kvůli a kvůli daňovým únikům se stanou nezbytnou povinností na celém evropském trhu.

Podle Pavlíka by šlo o neúčinné, nesystémové a nákladné opatření. "Informace o tom, kdo láhev alkoholu vyrobil a zaplatil spotřební daň, už je dnes na jasná prostřednictvím celní pásky a také uvedením čísla šarže výrobku," uvedl. Elektronický kolek by podle něj nic nového nepřinesl. Navíc toto opatření by šlo proti tomu, co do budoucna připravuje EU. "Až poté, co EU stanoví technologii elektronizaci kolků, by se mohla řešit aplikace v ČR," dodal. Poslanci naopak na základě doporučení zemědělského výboru rozhodli, že kauce, které zákon zavádí, se budou lišit podle toho, kolik výrobci a distributoři převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou nejvýše 25.000 kusů pásek, zaplatí kauci půl milionu. Nad toto množství bude kauce pět milionů. "Jde o rozumný kompromis," uvedl Pavlík.

Druhá předloha, zavádějící koncese, má začít platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Od toho dne budou mít podnikatelé šest měsíců čas na to, aby o koncesi požádali. Pokud tak neučiní, pak jejich právo prodávat líh zanikne. Koncesi dostane každý obchodník, který o ni požádá, stát ale získá přehled o tom, ve kterých obchodech se tvrdý alkohol prodává.

Podnikatelů, kteří nyní mohou na základě jedné ze základních volných živností prodávat lihoviny a líh, je celkem 1,9 milionu. Poslanci se souhlasem ministra průmyslu Jiřího Ciencialy přistoupili na návrh hospodářského výboru, která má zabránit podnikatelům, aby v nekalých praktikách mohli pokračovat pod hlavičkou jiné společnosti. Předpokládá, že jednatelé nebo členové představenstva, kterým byla pro nekalé obchodní praktiky odejmuta živnost, nebudou moci pokračovat v podnikání ve stejném oboru založením nové firmy. Nyní takové omezení platí jen pro fyzické a právnické osoby, ne pro členy statutárních orgánů firem. Pokud by o živnost přišel člen statutárního orgánu, vztáhne se zákaz i na firmu, v jejímž čele stojí.

"Tento zákon samotný předložený ve vládní verzi je poměrně bezzubý. Ale je dobře, že byl přijat pozměňovací návrh hospodářského výboru, který zakazuje vydávání nových živností," uvedl Pavlík. Podle výrobců je informace o tom, kde se prodávají lihoviny, "k ničemu". Důležité je, že prodejci nemohou požádat o novou licenci pokaždé, když o ni přijdou. Zásadní pro to, aby měl zákon nějaký užitek, je důsledná kontrola, která bude vymáhat dodržování licenčních podmínek.

Unie spolu se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací hotelů a restaurací prosazovaly, aby podmínkou pro vydání licence byla pokladna s fiskální pamětí, což by zamezilo nákupu a prodeji pančovaného alkoholu. "To se ale nepodařilo a bohužel odpůrcem bylo paradoxně ministerstvo průmyslu a obchodu. Přitom dotčené subjekty to akceptovaly, protože by to pomohlo etickým prodejcům," uvedl Pavlík. Metanolová aféra vypukla v Česku loni 3. září. Na otravu jedovatým metanolem zemřely čtyři desítky lidí, poškozených je přes 130. V letošním roce padlo metanolu za oběť devět lidí.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru