Pivovarství Video

Slavnostní otevření plničky plechovek v pivovaru Svijany

04.04.2018 08:14:00

Svijanský pivovar začal na konci března dodávat na trh nepasterizovaná piva v plechovkách. Podle pivovaru jde o český unikát. Vydrží kratší dobu, proto se většinou nepasterizovaná piva dávají například do tankových restaurací, kde je velká výtoč, v posledních letech se ale rozmáhá i u sudového piva.

Letos by chtěli tamní pivovarníci vyrobit 650 000 hektolitrů piva, loni ho navařili rekordních 638.400 hektolitrů. O vyšších cílech zatím ředitel podniku Roman Havlík mluvit nechtěl. "Samozřejmě vyrobit to umíme, ale musíme to i prodat," řekl dnes ČTK. Právě většímu exportu by mohla pomoci nově otevřená plnička plechovek, která stihne za hodinu vyexpedovat 15 000 půllitrů. Plech je u zákazníků stále více oblíbený, podle sládka Petra Menšíka jsou zákazníci líní pít z lahví, které musí vracet. Podle Havlíka je navíc lehký a snadno exportovatelný.

Pasterizace, tedy tepelné ošetření piva, se provádí kvůli prodloužení životnosti nápoje. Mění však některé senzorické vlastnosti piva. V posledních letech české pivovary spolu i s rozvojem tankových restaurací přecházejí na nepasterované pivo stále více. Svijanský pivovar bude aktuálně pomáhat devátému hospodskému s tanky, na dalších několika se podle Havlíka již aktuálně pracuje.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru