Pivovarství

Slavkovská firma Destila získala významnou zakázku v Rusku

Slavkovská firma Destila získala významnou zakázku v Rusku

18.08.2014 18:34:00

Slavkov u Brna 18. srpna (ČTK) - Slavkovská firma Destila získala významnou zakázku v Rusku. Odběrateli z města Iževsk dodá technologie pro pivovar na 900.000 euro (asi 25 milionů korun). Pro firmu, která se zabývá výrobou destilačních zařízení, je to největší letošní zakázka. ČTK to řekl jednatel společnosti Jiří Hořava. Kapacita nového pivovaru v Rusku, kam Destila dodá své zařízení, bude přes 10.000 hektolitrů. "Už jsme tam jeden pivovar dodávali, nyní stavíme nový," uvedl Hořava s tím, že podobný postup je pro firmu typický. Odběratelé po dobrých zkušenostech svoje zakázky rozšiřují.

Podle Hořavy boom počtu nových pivovarů a minipivovarů v ČR i na východě Evropy pokračuje. "Někdy se to ale bude muset zastavit, zatím tomu ale nic nenasvědčuje," uvedl Hořava. Zakázky má Destila zejména mimo ČR, například v Rusku, Polsku nebo na Slovensku. U východní sousedů připravuje raritu. Pro zákazníka z Bratislavy bude montovat pivovar do výletní lodě, která kotví na Dunaji. "Také jsme pro stejnou firmu už jeden pivovar dělali. Tato zakázka je ale hodně netradiční. Myslím, že ani u nás nikdo nic podobného ještě nedělal," uvedl Hořava. V Česku bude firma montovat menší pivovar v Sobotíně na Šumpersku nebo Praze.

Destila letos plánuje, že stejně jako v loňském roce překročí hranici stomilionových tržeb. Podle Hořavy převažují dodávky do zahraničí, jde zejména o stavby pivovarů. Vedle nich ale dělá i technologie pro pálenice. "Ty také jedou, letos jich bylo kolem šesti," dodal Hořava. Destila dodává kompletní technologie. V řadě případů pak její zákazníci žádají rozšíření.

Výrobou technologií pro pivovary se v ČR ale zabývá více firem, například strojírny ZVU POTEZ z Hradce Králové. Loni na podzim oznámily, že postaví v Etiopii pivovar za půl miliardy korun s roční kapacitou 600.000 hektolitrů piva.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru