Zpracování komodit

Škrobárna Amylon vyváží sirup i balené výrobky, včetně pudinků

27.11.2018 11:17:00

Jihlava 27. listopadu (ČTK) - Havlíčkobrodská škrobárna Amylon vyváží do zahraničí pšeničný škrob a z něj vyrobený sirup používaný do cukrovinek, exportuje ale i vlastní biovýrobky. Sortiment balených výrobků společnost rozšiřuje, na jejím obratu se podílejí třetinou. Vedle pudinků, jichž je Amylon největším výrobcem v Česku, začala firma nabízet například i vegetariánské náplně do burgerů. ČTK to řekl předseda správní rady a ředitel Vladimír Zeman.

Výroba pudinků má v Havlíčkově Brodě sedmdesátiletou tradici. Společnost Amylon, která se po privatizaci tamních škrobáren vrátila k původnímu názvu, uvedla na trh první pudinky v roce 1994. Dnes je vyrábí i pro privátní značky. "Na českém trhu máme určitě největší podíl," uvedl Zeman.

Amylon produkuje například i směsi na přípravu bramborových knedlíků, palačinek a řady dalších pokrmů či vanilkový cukr. Bezmasé náplně do burgerů, obsahující červenou řepu nebo i houby shiitake, jsou letošní novinkou. "Trendy se trochu mění, podle stravovacích návyků, děláme i řadu bezlepkových výrobků," uvedl Zeman.

Zvyšuje se odbyt biovýrobků. "Prodáváme je i do Polska, do Slovinska na Slovensko a do Německa," řekl ředitel. Podotkl, že je potřeba respektovat, na jaké chutě jsou lidé v jednotlivých zemích zvyklí. U pudinků, stejně jako v Česku, jednoznačně vede vanilka a čokoláda.

Největší část produkce škrobáren tvoří škrob vyráběný z pšeničné mouky, jíž firma ročně spotřebuje 15.000 tun. Větší část škrobu se dál zpracovává na sirupy. "Většinu naší produkce, zhruba 70 procent, prodáváme v zahraničí," uvedl Zeman. Lepek, který zůstává z mouky, odebírají pekárny.

Akciová společnost Amylon zaměstnává 114 lidí. Minulý rok měla obrat 390 milionů korun, letos očekává osmiprocentní navýšení. Vyrovnávat se musí s růstem ceny pšenice, která po poslední sklizni stoupla až o pětinu. "Kvalita letošní pšeničné mouky je ale vynikající. Pšenice potřebuje teplo," řekl Zeman.

Podnik Amylon se sídlem v Ronově nad Sázavou vytvořil v roce 1912 podnikatel František Malinský spojením čtyř bramborových škrobáren. Po druhé světové válce se závod stal součástí národního podniku Amylon Havlíčkův Brod, později státního podniku Škrobárny.

V ČR fungují čtyři škrobárny, Amylon patří mezi dva výrobce pšeničného škrobu. Zbylé dvě škrobárny dělají škrob z brambor. Amylon přestal zpracovávat brambory před 21 lety.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru