Aktuality

Sklárnám Moravia loni rostl obrat, firma se zaměřila na automatizaci výroby

23.02.2018 18:25:02

Úsobrno (Blanensko) 22. února (ČTK) - Sklárnám Moravia z Úsobrna loni rostl obrat o 60 milionů na 340 milionů korun. Výrazně se projevila modernizace výroby a zvýšení kapacity v posledních čtyřech letech. Firma roste od roku 2010, loni byl růst nejrychlejší. Soustředí se na výrobu originálních lahví i v malých sériích, řekl ČTK generální ředitel Michal Medek. Tento týden se například v podniku začaly vyrábět inovované láhve známé jako budík pro ovocné destiláty firmy Rudolf Jelínek.

Obalové sklo tvoří 90 procent produkce. Jelikož objemem produkce se nemůže sklárna v Úsobrně rovnat největším českým výrobcům obalového skla, snaží se především o různorodost. "Zaměřujeme se na vývoj a výrobu tvarově náročných skleněných obalů dle přání klienta s možností dodání i menších výrobních sérií od zhruba 10.000 kusů," vysvětlil Medek. Zákazníky jsou často výrobci tvrdého alkoholu a vín, ale i dalších nápojů. "Zhruba 80 procent jde na export, nejčastěji do Evropské unie a do severní Ameriky," dodal ředitel. V Česku patří k hlavním zákazníkům již zmíněný Rudolf Jelínek, dále například Fruko-Schulz či Žufánek. V zahraničí je to například Ron Imperial, Alvisa, Prime Uve Distilleria Bonaventura Maschio či Listoke 1777 Irish Gin.

Počátky firmy sahají v Úsobrně až do čtvrtiny 19. století, aby dokázala na trhu obstát, v posledních letech modernizuje technologické vybavení a zvyšuje kapacitu výroby. "Podařilo se nám to i díky dotačním titulům v uplynulých čtyřech letech. Pro letošní a příští rok plánujeme investici do výroby inovovaného violet skla, které je unikátní na celosvětovém trhu," poznamenal Medek. Firma nakupovala například nové tavicí agregáty, chladicí pece či dávkovací stroje i technologie, které umožňují větší automatizaci a efektivitu. Postavila také novou hutní halu.

Vedle obalového skla vyrábí také laboratorní sklo či kosmetické flakóny. "Ročně se do výroby dostane deset až 20 nových designů, na nichž pracují buď čtyři firemní designéři, nebo renomovaná designérská studia, například Olgoj Chorchoj. Firma funguje jako akciová společnost od roku 1996, kdy se po úspěšné privatizaci stala samostatným podnikem, do té doby patřila pod kyjovský holding Moravia Glass. V současnosti zaměstnává 195 lidí.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru