Rok fungování pod Asahi Prazdroji pomáhá hlavně na trzích v Asii, firma také posílila investice

Pivovarství

Rok fungování pod Asahi Prazdroji pomáhá hlavně na trzích v Asii, firma také posílila investice

30.03.2018 14:15:00

Plzeň 30. března (ČTK) - Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj už rok funguje pod japonskou skupinou Asahi. Pomohla mu posílit prodeje na trzích v Asii, k novým investicích a inovacím. ČTK to řekla mluvčí největšího českého pivovaru Jitka Němečková. Podle vyjádření konkurence a odborníků z oboru jsou Japonci silně orientovaní na tradice a nejznámější české značky Pilsner Urquell si velmi váží. Posílit budou chtít určitě prodej čepovaného piva, který Prazdroji v loňském roce v ČR mírně poklesl.

Asahi Group Holdings, 12. největší výrobce piva na světě, chápe Pilsner Urquell jako superprémiovou značku. Podle konkurence i pivovarníků byl odkup Prazdroje japonskou skupinou pro plzeňský pivovar dobrým krokem. Na výrobě piva se nic nezměnilo. Japonci, kteří jsou s roční produkcí ani ne dvakrát větším pivovarem než Prazdroj, berou jeho značky jako vlajkové a snaží se s nimi více prosadit na světových trzích.

"Asahi jednoznačně podpořila další rozvoj pivovaru s důrazem na prémiový segment piv, po nichž se výrazně zvyšuje poptávka v tuzemsku a zejména v zahraničí," uvedla mluvčí. Strategické zaměření na prémiový segment se projevilo už v loňském prodeji, kdy se velmi dařilo ležákům v čele s Pilsner Urquell, který posílil o osm procent.

"V podpoře vývozu je kromě tradičních odbytišť kladen důraz na perspektivní asijské trhy," uvedla mluvčí. V těchto týdnech zahajuje Prazdroj pravidelný export do Číny, kde se s ležáky Pilsner Urquell a Kozel soustřeďuje na silné metropolitní oblasti. "Máme jasné signály, že čínští spotřebitelé se stále více zajímají o prémiové evropské značky, a vidíme na tomto trhu silný potenciál," uvedla. Meziročně o 40 procent vzrostl také export do Jižní Koreje.

Od dubna pak Asahi přebírá distribuci plzeňských ležáků na japonském trhu a pozice Prazdroje se tam posílí. "Zaměříme se na export sudového piva a lahví. Pilsner Urquell má v Japonsku, stejně jako jinde v Asii i ve světě, pozici superprémiového produktu a tu chceme dále posilovat," uvedla mluvčí. Cílem není pivo ve velkých objemech, ale nabídka špičkové kvality. Prazdroj podle dat společnosti Asahi pečlivě volí provozovny a školí místní výčepní, kteří letos přijedou do Plzně. Kvůli rostoucí poptávce po Pilsner Urquell doma i v cizině posílil Asahi rozvojové investice v Plzni. V červnu otevře novou varnu za téměř 300 milionů Kč. Výroba se zvýší o třetinu.

Asahi také kvůli růstu na mezinárodních trzích posiluje manažerský tým. Sídlem jeho evropské centrály je Praha, kde vzniklo 70 nových pracovních míst. Přešel tam úspěšný šéf Prazdroje Paolo Lanzarotti, členy evropského vedení jsou z Prazdroje ještě ředitel marketingu a inovací Grant McKenzie, personální ředitelka Catherine Sinclair a ředitelka firemních vztahů a komunikace Drahomíra Mandíková. Do Asahi Brands Europe, která se stará o export do evropských zemí, nastoupil na místo generálního ředitele bývalý obchodní ředitel Prazdroje Paul Barnett a manažerka Petra Maričová je finanční ředitelkou této firmy.

"Strategickým cílem Prazdroje je nadále podpora hospod a restaurací a rozvoj tradiční české pivní kultury," uvedla mluvčí. Posiluje podporu takzvaných konceptových restaurací, jichž má v celé ČR 121 a letos jich chce otevřít 27. Počítá také s rozvojem sítě tankových restaurací, jichž je v Česku 850. Asahi také podporuje Prazdroj v roli lídra trhu a inovátora v produktech i baleních. Silně se například zaměřuje na nejvíce rostoucí kategorii na trhu - cidery a nealko piva, která se stále více pijí místo slazených limonád.

Asahi převzala Prazdroj loni 31. března. Koupila ho s dalšími čtyřmi evropskými pivovary v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku, za něž zaplatila téměř 200 miliard Kč. Šlo o bývalé podniky pivovarnické skupiny SABMiller v Evropě. Asahi, výrobce piva, lihovin, nealkoholických nápojů a potravin, působí ve více než 100 zemích. Ročně prodává kolem 21 milionů hektolitrů piva. Prazdroj, který prodal předloni v ČR a v cizině téměř 11 milionů hektolitrů piva, zvýšil od dubna 2016 do března 2017 hrubý zisk meziročně o 30 procent na 4,8 miliardy korun. Tržby stouply meziročně o osm procent téměř na 16 miliard Kč.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru