První výrobci budou moci označit potraviny podle cechovních norem

Výroba potravin

První výrobci budou moci označit potraviny podle cechovních norem

15.02.2016 11:29:00

Praha 15. února (ČTK) - Prvních osm firem převezme certifikát potvrzující, že jejich potraviny jsou vyráběné podle českých cechovních norem. Budou si moci dát na výrobek logo či slovní označení, řekl dnes na setkání s novináři prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. Pro získání certifikátu je nutné, aby firma vyráběla potraviny podle stanoveného technologického postupu.

Systém ideově vychází z bývalých československých státních norem a současných českých technických norem. Potraviny vyrobené podle nich by měly mít nadstandardní charakteristiky proti srovnatelným výrobkům na trhu. "Je to výrobek do jisté míry elitní. Nemyslím snobský, ale normální a poctivý," řekl za Madetu, která certifikát získá, její obchodní ředitel Jan Teplý.

Cechovní normy potravinářská komora zavádí podle vzoru Rakouska, kde se vztahují na 30.000 produktů. V Česku komora projekt připravovala dva roky. Aktuálně je schválených 50 výrobců, kteří můžou označení na své konkrétní výrobky dávat. Na obalech v obchodech by se mohlo logo objevit přibližně za tři měsíce. Normy můžou i v současnosti veřejnost i odborníci připomínkovat na webu. Logo bude ve tvaru kruhu, okolo české vlajky bude nápis Vyrobeno podle české cechovní normy.

V Česku je mnoho značek označujících kvalitu potravin. Nejznámější je Klasa, kterou stamiliony korun ročně podporuje i stát. Další je například Regionální potravina, která je vázaná na daný kraj. Jsou ale i méně známá označení, například logo Vím, co jím, které by mělo označovat potraviny obsahující uváděné výživové hodnoty. Logo Zdravá potravina se zase objevuje na pokrmech, které neobsahují zbytečné množství chemických konzervantů a barviv.

Ministerstvo zemědělství také v novele zákona o potravinách, kterou schválila na konci loňského roku vláda, zakazuje používání log s českým lvem či trikolorou a například nápisy "český" na potravinách, které z ČR nejsou.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru