Alkoholické nápoje

První pálenice na jižní Moravě začínají s výrobou

07.08.2013 11:42:00

Pálenice na jižní Moravě začínají s výrobou pálenky z letošní úrody. Lidé vozí zejména meruňky, kterých je oproti minulým letům dostatek. Odborníci odhadují, že letošní sezóna bude nadprůměrná. Některé pálenice pracují bez přestávek. "Meruněk je opravdu dost. Začali jsme s třešněmi a višněmi, teď je vystřídaly meruňky," řekl dnes ČTK majitel pálenice v Petrově na Hodonínsku Josef Svoboda. Uvedl, že oproti loňsku, kdy meruňky pomrzly, jich je nyní dostatek.

Pěstitelská pálenice ZAPO s.r.o. v Hruškách na Břeclavsku pracuje čtyřiadvacet hodin denně bez přestávek. "Pálíme už pomalu měsíc," uvedl jednatel Josef Šmerák. Podle něj se sezona s tou loňskou nedá ani srovnávat. "Celý srpen máme obsazený, vlastně až do poloviny září," uvedl. Podle něj bude letošní sezona výjimečná. "Jeden člověk to už není schopen zvládnout. Budeme se střídat dva až tři," uvedl Šmerák.

Před několika dny zahájila provoz i palírna ve Viničných Šumicích nedaleko Vyškova. "Máme tu meruňky, na které je teplo a musí se rychle vypálit. Co bude dál, ale nevíme. Stačí jedna bouřka, kroupy a nebude nic. Matka příroda je nevyzpytatelná," uvedla majitelka palírny Marie Stejskalová.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru