Dehydrované potraviny

PRO-BIO zprovoznila na Šumpersku balírnu bezlepkových potravin

14.05.2013 14:50:00

Obchodní společnost PRO-BIO ve Starém Městě pod Sněžníkem na Šumpersku zprovoznila novou balírnu pro bezlepkové potraviny, do které investovala 5,5 milionu korun. Balírna vznikla na místě bývalého podniku na zpracování lnu, který byl po dlouhé roky nevyužíván. ČTK to dnes řekla Lenka Šuveríková z firmy PRO-BIO.


Plán vzniku nové bezlepkové balírny navazuje na rekonstrukci vlastního mlýna v roce 2009, kde se podařilo oddělit linky na zpracování obilovin s lepkem a přirozeně bezlepkové pohanky, tak aby u těchto potravin nehrozila kontaminace lepkem.
"Nová balicí linka od českého výrobce slouží výhradně na zpracování bezlepkových surovin. Vyniká rychlostí, když zabalí 30 až 50 kusů výrobků za minutu, spolehlivostí a nenáročností na obslužný personál," uvedla Šuveríková, podle které linku obsluhují dva až tři lidé.
V Česku nyní žije až 50.000 lidí nemocných celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku. Jsou odkázáni na celoživotní dodržování přísné diety s vyloučením běžných obilovin, jako je pšenice, žito, ječmen či oves.
Firma PRO-BIO, která má v nabídce přes 300 bezlepkových produktů, jednotlivé vyrobené šarže testuje vysoce citlivou imunochemickou metodou a bezlepkovost svých produktů garantuje logem Gluten free.
Společnost PRO-BIO pozapomenuté plodiny, které se dříve v tuzemsku běžně využívaly, také pěstuje. Jednou z nejdůležitějších z nich je právě bezlepková pohanka.
"Dalším krokem, který povede k naplňování našeho poslání nabízet co nejkvalitnější bezlepkové potraviny, bude stavební oddělení mlýna pro zpracování bezlepkových surovin tak, aby nedocházelo ani k nejmenší vzdušné kontaminaci zpracovávaných bezlepkových surovin," podotkla Šuveríková, podle které tato investice bude zahájena ještě letos.
Se 1200 položkami v sortimentu patří firma PRO-BIO, s.r.o mezi největší výrobce a zpracovatele biopotravin v České republice.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru