Prazdroji po letech roste prodej Gambrinusu, plánují se investice

Pivovarství

Prazdroji po letech roste prodej Gambrinusu, plánují se investice

06.06.2019 20:22:00

Plzeň 6. června (ČTK) - Prodej piva Gambrinus po dlouholeté stagnaci druhým rokem roste. Letošní vyšší odbyt podporuje zejména nový produkt, jedenáctistupňový ležák Gambrinus, ale po letech se zvyšuje také prodej "desítky". ČTK to dnes při zahájení oslav 150 let založení pivovaru Gambrinus řekl Grant Liversage, generální ředitel Plzeňského Prazdroje, do jehož skupiny Gambrinus patří.

"Rozhodně věříme značce a budeme investovat do produkce i další podpory," uvedl. Prazdroj chce, aby se Gambrinus nadále vyráběl jen v Česku a nemá žádný plán na licenční výrobu v zahraničí.

Podle něj byl poslední roky růst prodejů kolem nuly. "Ale s jedenáctkou jde konečně nahoru," uvedl Liversage. "Bylo tam takové nepříjemné období, kdy se intenzifikace vedla trochu jiným směrem, než si představujeme," řekl Milan Máca, který dohlíží na výrobu gambrinusu a přípravu receptů od roku 1982. Dodal, že loni začaly prodeje růst a že o "jedenáctku" je zájem.

Podle mluvčí pivovaru Jitky Němečkové začal propad prodejů značky Gambrinus kolem roku 2007. "Byl způsoben také tím, že se značka zaměřila příliš na kvantitu, byla k dostání v příliš mnoha hospodách a nebylo možné udržovat precizní kontrolu nad kvalitou čepování a servírování. Pozvolný propad trval do roku 2018, kdy se prodeje stabilizovaly a od letoška opět roste," řekla.

Podle manažera značky Jakuba Marka je nejsilnější odbyt na západě Čech, kolem Prahy a na severu Čech, kde Gambrinus má více než poloviční podíl. Odhadl, že v celé ČR se čepuje zhruba v pětině všech restaurací a hospod.

Sládek Pavel Zítek uvedl, že pivovar Gambrinus už v roce 1979 překročil milion vyrobených hektolitrů za rok. Po velkých investicích do rozšíření v 90. letech v roce 1996 překročil hranici dvou milionů, rok později tři miliony a kolem této hranice se prodeje stále držely. Gambrinus se vyváží do 19 zemí, například do Izraele a Koreje. Export ale není dominantní, dodal.

Podle Marka se na oslavy 150 let Gambrinusu 21. a 22. června změní Plzeň na největší pivní zahrádku v ČR. Pivovar odstartoval kampaň s americkým kouzelníkem Davidem Copperfieldem. Podle Zítka je pivovar Gambrinus se necelými 40 zaměstnanci v poměru k roční produkci zřejmě nejefektivnějším výrobcem piva v ČR.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru