Potravinářskému gigantu Nestlé klesl pololetní zisk i tržby

Výroba potravin

Potravinářskému gigantu Nestlé klesl pololetní zisk i tržby

07.08.2014 12:36:00

Vevey (Švýcarsko) 7. srpna (ČTK) - Největšímu světovému výrobci potravin a nápojů Nestlé klesl pololetní zisk o skoro desetinu a tržby o zhruba pět procent. Oznámila to dnes firma, jejíž výsledky poškodil silnější švýcarský frank a skomírající růst cen v Evropě. Tržby výrobce zmrzlin Haagen-Dazs a kávy Nescafé se snížily o 4,8 procenta na skoro 50 miliard franků (1,1 bilionu Kč). Čistý zisk firmy klesl o 9,4 procenta na 4,6 miliardy franků (zhruba miliarda Kč).

Společnost potvrdila svůj výhled a oznámila, že letos přistoupí ke zpětnému odkupu akcií v objemu osm miliard CHF. Dokončen by měl být do konce roku 2015. Hospodaření firmy v pololetí zasáhl silnější frank, který po převodu na domácí měnu snižuje zisky v eurech, dolarech a v dalších měnách. Finanční ředitelka firmy Wan Ling Martellová uvedla, že silnější švýcarský frank pro firemní výsledky znamenal "velmi výraznou brzdu".

Některé evropské trhy jako Španělsko, Portugalsko, Švýcarsko, Nizozemsko a Rakousko se podle Martellové zlepšily. Západní Evropa ale všeobecně čelila slabším cenám a firma neočekává, že "deflační prostředí" v dohledné době pomine. Míra inflace v 18 zemích sdílejících euro v červnu činila pouhých 0,4 procenta. Posílilo to obavy mezi ekonomy a politiky, že Evropa může sklouznout do spirály chronického poklesu cen.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru