Potravinářskému gigantu Danone poprvé po letech klesl roční zisk

Výroba potravin Nealkoholické nápoje Mlékárny

Potravinářskému gigantu Danone poprvé po letech klesl roční zisk

21.02.2014 08:41:00

Paříž 21. února (ČTK) - Francouzský potravinářský gigant Danone loni hospodařil s čistým ziskem 1,42 miliardy eur (38,9 miliardy eur), což je oproti předešlému roku méně o 15 procent. Na výsledcích se podepsal mimo jiné slabší prodej v Evropě a silné euro. Podle agentury DPA je to poprvé za nejméně deset let, kdy výrobce stejnojmenných jogurtů či balených vod Evian vydělal méně než před rokem. Společnost předpokládá, že se k růstu vrátí ve druhé polovině letošního roku.

Danone se loni potýkalo mimo jiné se zprávou o kontaminaci potenciálně nebezpečnou bakterií v produktech jednoho z novozélandských dodavatelů. Zpráva o podezření na kontaminaci přiměla Čínu a Rusko pozastavit dovoz sušeného mléka a jiných mléčných výrobků. Čína je přitom důležitým trhem pro její divizi dětské výživy, která se na celkových tržbách skupiny podílí jednou pětinou. Další testy později ukázaly, že šlo zřejmě o falešný poplach.

Společnost dnes oznámila, že jí obrat loni stoupl o 2,1 procenta na 21,3 miliardy eur. Letošní rok budou podle ní provázet rostoucí ceny mléka a výchylky směnných kurzů na mladých, rychle rostoucích trzích. Společnost zároveň očekává, že spotřebitelská poptávka v Evropě zůstane v tomto roce "pomalá". Danone je největším výrobcem jogurtů na světě. Firma nabízí například jogurty Activia a jogurtové nápoje Actimel. Mezi její hlavní konkurenty patří švýcarská společnost Nestlé, která je největší potravinářskou skupinou na světě. Na český trh Danone vstoupila v roce 1990.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru