Potravináři jsou znepokojeni, váznou smlouvy na vývoz do Číny

Mlékárny

Potravináři jsou znepokojeni, váznou smlouvy na vývoz do Číny

03.11.2016 12:43:00

Praha 3. listopadu (ČTK) - Čeští potravináři se obávají, že se zadrhly připravené obchody s Čínou. Vázne podpis na dodání syrovátky za desítky milionů korun a na sušené mléko za 100 milionů korun. ČTK to dnes řekli zástupci firmy Interlacto a Agrární komory ČR. Vyjádření ministerstva zemědělství ČTK shání. "Nevím, jestli je to kvůli dalajlámovi. V současné době se z Číny nikdo neozývá, aby se udělaly další kroky," řekl majitel firmy Interlacta Oldřich Gojiš. Původně očekával podpis smlouvy na dodávky demineralizované syrovátky, která se například používá do kojeneckých výživ, do 14 dní až měsíce od nynějška. Dodávky syrovátky do Číny pak měly začít na přelomu roku. Podle něj však teď z obchodu může sejít. "V žádném případě by se ale nemělo přestat komunikovat," dodal Gojiš. Podle mluvčí Agrární a Potravinářské komory ČR Dany Večeřové je také problém u společnosti Madeta, která měla dodat na čínský trh sušené mléko za 100 milionů korun.

Ministr zemědělství Marian Jurečka se v uplynulých dnech zastal ministra kultury Daniela Hermana (oba KDU-ČSL), který se ve svém úřadu setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Peking považuje dalajlamu za separatistu, který usiluje o odtržení Tibetu od Číny, a setkání zahraničních politiků s nositelem Nobelovy ceny za mír pravidelně kritizuje. Jurečka měl v Číně jednat se svým protějškem a s ministrem pro oblast vodního hospodářství. V úterý však informoval o tom, že do Číny nezamíří, protože ministři plánované schůzky zrušili. Čínská velvyslankyně Ma Kche-čching na dnešní schůzce s náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou zrušení ministerské cesty nedokázala vysvětlit.

Potravináři již vydali prohlášení, že jsou z aktivit lidovců znepokojeni. "Pevně doufáme, že osobní aktivity pana ministra Jurečky nezavdají další příčiny k přerušení velmi obtížně navazovaných obchodních styků s dalšími zeměmi a samozřejmě i s Čínou. Je potřeba si uvědomit, že čínský, arabský, ale i ruský trh jsou trhy velmi obtížně přístupné," řekla Večeřová. V kterých zemích je nutná důkladná znalost místního prostředí, přímý kontakt i řada veterinárních či rostlinolékařských certifikátů, jejichž získání může trvat i několik let, dodala.

Evropský mléčný trh je skoro dva roky v cenové krizi po zavedení ruského embarga na dovoz potravin z EU. V Evropě je přebytek mléka, zemědělci ho prodávají pod výrobní cenou. Ministerstvo zemědělství se snaží podpořit exportní aktivity, Čína je jedním z důležitých trhů, kam například vyslalo i jednoho ze čtyř agrárních diplomatů, které ČR v zahraničí má.

 

Jurečka letos asi už do Číny nezamíří, export prý neohrozil

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že export českého zboží do Číny neohrozil. Poté, co podpořil schůzku svého vládního a stranického kolegy Daniela Hermana s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, zrušil Peking Jurečkovu naplánovanou cestu do Číny. Důvody mu přitom čínská strana nesdělila. Zřejmě je nezná ani čínská velvyslankyně v Praze Ma Kche-čching, s níž dnes o zrušení cesty hovořil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Ministrovy kroky kritizovala Potravinářská komora ČR, která se obává narušení těžce navázaných obchodních vztahů obou zemí.

Jurečka dnes uvedl, že chce s čínskými ministry dále jednat, i když letos už asi do Číny nepoletí. Podobné návštěvy se totiž plánují několik měsíců, reálně by mohl do asijské velmoci zamířit v prvním pololetí příštího roku. "Já sám jsem připraven na ty schůzky dorazit. Považuji za nutné se setkat na té nejvyšší úrovni," řekl. Je připraven také uvítat čínský protějšek na svém ministerstvu.
Nad ministrovými kroky vyjádřila znepokojení Potravinářská komora ČR. Tvrdí, že se zadrhly například podpisy kontraktů za desítky milionů korun na demineralizovanou syrovátku či sušené mléko. Ministr ale uvedl, že nemá žádnou informaci od svých spolupracovníků, že by čínské firmy přestaly komunikovat s českými partnery. Vyjádření komory označil za politické.

Jurečka měl v Číně jednat se svým protějškem a s ministrem pro vodní hospodářství. V úterý však oznámil, že do Číny nezamíří, protože ministři plánované schůzky zrušili. Čínská velvyslankyně na dnešní schůzce s náměstkem Tlapou zrušení ministerské cesty nedokázala vysvětlit. Tlapa po setkání novinářům řekl, že velvyslankyně důvody zřejmě ani sama nezná. Doplnil, že se bude hledat nový termín návštěvy, její časový horizont zatím není jasný.

Zrušení Jurečkovy cesty dnes kritizoval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož je to problém pro česko-čínské vztahy. "Budeme mít zájem na tom, aby nedocházelo k těmto krokům ze strany Číny, aby i Čína respektovala strategické partnerství," řekl Sobotka novinářům.

Peking považuje dalajlamu za separatistu, který usiluje o odtržení Tibetu od Číny, a setkání zahraničních politiků s nositelem Nobelovy ceny za mír pravidelně kritizuje. "Čínská strana velmi citlivě vnímá návštěvy dalajlamy a odlišuje, jestli to je návštěva oficiální a kdy neoficiální," řekl po schůzce s velvyslankyní Tlapa.

Nyní míří do Číny české vývozy za 29 miliard Kč, opačným směrem je obrat obchodu téměř desetinásobný. Některé potravinové firmy prý nyní cítí, že se obchody s Čínou nehýbají. "Nevím, jestli je to kvůli dalajlamovi. V současné době se z Číny nikdo neozývá, aby se udělaly další kroky," řekl ČTK majitel firmy Interlacta Oldřich Gojiš. Společnost měla začít dodávat do Číny syrovátku, a to už na přelomu roku, podle něj však teď z obchodu může sejít. Podle mluvčí Agrární a Potravinářské komory ČR Dany Večeřové je také problém u společnosti Madeta, která měla dodat na čínský trh sušené mléko za 100 milionů korun.

Ministerstvo zemědělství uvádí, že se snaží podpořit exportní aktivity. Čína je jedním z důležitých trhů, kam například vyslalo i jednoho ze čtyř agrárních diplomatů, které Česko v zahraničí má.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru