Výroba potravin

Potravinami Moravskoslezského kraje jsou tyčinky i zelí

08.06.2013 11:06:39

Osm výrobků z Moravskoslezského kraje ponese čtyři roky značku Regionální potravina, která je důkazem nejvyšší jakosti potravin a zárukou regionálního původu. Budou mezi nimi například trvanlivé tyčinky se sýrem od bruntálské firmy Havlík Opal nebo kyselé moravské vařené zelí od společnosti Beskyd Fryčovice z Frýdecko-Místecka. V soutěži, která je projektem ministerstva zemědělství, oceňovala výrobky odborná komise, schválit je ještě musí ministr. ČTK to dnes řekla Silvie Kořistková z Regionální agrární komory Ostravsko, která je koordinátorem soutěže.

Ještě se podle ní nestalo, že by ministr některý z návrhů neschválil. Soutěž je určena na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin. Oceněný výrobek může značku Regionální potravina používat na obalu výrobku čtyři roky. Je přitom nutné dodržovat přísná pravidla, klade se například důraz na místní příslušnost i název.

"O značku se letos ucházelo 77 produktů od 27 výrobců. O logo soutěžili v devíti kategoriích, nejsilnější zastoupení měly kategorie Masné výrobky tepelně opracované a Pekařské výrobky," uvedla Kořistková.

V kategorii sýrů bude moci značku Regionální potravina používat bio farmářský sýr z farmy Menšík v Kunčicích pod Ondřejníkem na Frýdecko-Místecku a mezi ostatními mléčnými výrobky ovocný hlavnický jogurt od Zemědělského a obchodního družstva Hlavnice z Opavska. Mezi oceněnými výrobky jsou i další pochutiny z Opavska: kabanos extra od firmy Jaroslava Klemensová - Masoma z Dolního Benešova a pastovaný med z rodinné Včelařské farmy Košec z Neplachovic. Ceny dostanou také v kategorii nápojů kojenecká voda od Firmy Nutrend D. S. a mezi cukrovinkami sušenka od ostravské společnosti Gamys.

Farma Košec už může značku Regionální potravina od loňska používat pro svůj včelí med květový - lipový. "To ocenění potěší, ale je i přínosem. Je to značka kvality a lidi na to dneska hodně slyší. Prodeji to docela pomůže," řekl Pavel Košec z rodinné včelařské farmy.

V minulých letech získali v kraji právo používat značku Regionální potravina například producenti bolatických koláčů, štramberských uší, pečeného kolena, sýra v nálevu nebo nápoje Medovinka - Originál.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru