Poslanci asi budou měnit kauce pro podnikání s lihem

17.04.2013 19:03:07

Poslanci možná budou v návrhu zákona o povinném značení lihu měnit výši kauce pro výrobce a distributory, která bude jednou z podmínek pro registraci k podnikání s lihem. Ve Sněmovně znějí hlasy, že navrhovaných pět milionů korun by mohlo být pro menší výrobce likvidační. Rozpočtový výbor dnes projednávání předlohy podobně jako už dříve zemědělský výbor přerušil, aby poslanci mohli podávat pozměňovací návrhy.
"Výše kauce byla zvolena s ohledem na možné sankce podle zákona," uvedl náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Ministerstvo ale je podle něho připraveno podílet se na pozměňovacím návrhu, aby se výše odvíjela od velikosti výrobců nebo distributorů. Prezident Unie výrobců a dovozců lihovin a generální ředitel firmy STOCK Plzeň-Božkov Petr Pavlík zase zdůraznil, že kauce musí být dostatečně vysoká na to, aby zamezila nekalým firmám vstoupit na trh. Pětimilionová by prý mohla být minimální, velcí výrobci jsou připraveni platit i víc.
Pozměňovací návrhy by měli poslanci předkládat do 10. května. Rozpočtový výbor se k předloze vrátí 22. května. Předloha reaguje na loňskou metanolovou kauzu. Má pomoci v boji s černým trhem. Zavádí například novou generaci ochranných pásek, kterými se bude alkohol označovat. Novela také snižuje nejvyšší možné balení alkoholu na jeden litr, pouze v případě lahví bude přípustné nejvýše třílitrové balení. Dosud je možné prodávat až šestilitrové balení a v minulosti to bylo až 25 litrů. Páskou se bude muset podle předlohy označovat balení od 0,1 litru.
ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru