Pivovarství

Pomalý nástup léta dělá vrásky jihomoravským pivovarům

10.06.2013 15:42:45

Pomalý nástup léta dělá vrásky jihomoravským pivovarům. Hostince a restaurace kvůli chladnějšímu počasí odebírají méně sudového piva. Shodli se na tom zástupci oslovených pivovarů. Například vyškovský pivovar odhaduje pokles odbytu asi o deset procent.

Vyškovský pivovar je na jihu Moravy z těch průmyslových nejmenší. Pokles na domácím trhu nahrazuje exportem. "Celkově jdeme oproti loňsku nahoru. Plánujeme prodat přes 25.000 hektolitrů," řekl dnes ČTK vedoucí obchodu vyškovského pivovaru Roman Holoubek. Loni se produkce provozu zastavila na 22.000 hl. Firma se začala více zaměřovat na export do zemí bývalého Sovětského svazu. "Nově otevíráme Polsko a Španělsko," uvedl Holoubek.

Pokles odběrů z restaurací zaznamenal i Pivovar Černá Hora ze skupiny Pivovary Lobkowicz. Přesná čísla skupina nezveřejňuje. "Počasí na odbyt vliv má, určitě to ale není dramatické. Je otázka, co je vlivem obecného trendu a co počasí," uvedl obchodní ředitel pivovaru Bořivoj Bartoněk.

Pivovar letos chce posílit v prodeji míchaných nápojů, které nabízí i v sudech. "Díky tomu máme konkurenční výhodu," uvedl Bartoněk. Pivovar produkuje i limonády, loni uvedl na trh malinovou. "Doufáme, že díky tomu budeme letos sklízet ovoce," uvedl Bartoněk.

Podle ředitele pivovaru Starobrno Milana Schramma má počasí na spotřebu piva velký vliv. "Letos se jenom těšíme na to teplo. Doufám, že když začalo později, tak o to déle bude trvat," řekl ČTK dnes Schramm. Doplnil, že v létě se odbyt značky Starobrno proti ostatním obdobím zvyšuje průměrně o 20 procent.

Pivovar zatím celkový pokles odbytu nezaznamenal. Podle Schramma se mění poměr u odbytu jednotlivých balení piva. "Při chladném počasí naše prodeje v oblasti on trade nedosahují výsledků, jaké jsme předpokládali. Zahrádky jsou sice otevřené, ale zejí prázdnotou. Nahrazujeme to prodejem v obchodech, velký vliv mají pet lahve a nové inovace," uvedl Schramm. Podle něj letos roste prodej piva v maxilahvích. Pivovar v srpnu začne na trh dodávat inovovaný Ležák. "V hledání jeho chutě nám napomohli sami konzumenti," uvedl Schramm. Pivovar také chystá nový čtrnáctistupňový speciál.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru