Pivovarství

Plzeňská firma staví malý pivovar ve francouzské vinařské oblasti

21.01.2018 18:55:00

Plzeň 21. ledna (ČTK) - Plzeňská firma staví malý pivovar ve francouzské vinařské oblasti ve městě Mylhúzy. Ve výběrovém řízení porazila dva francouzské konkurenty. Montovat se začne v polovině února, investorem je město, řekl ČTK Josef Krýsl, spolumajitel firmy Joe's Garage Beer, která staví a provozuje minipivovary deset let. Pivovar, který bude pro firmu 70. dodaným a smontovaným, by měl začít produkovat pivo počátkem března.

"Z bývalého areálu pivovaru, zavřeném v roce 1967, zůstal kilometrový labyrint chodeb ve skále, kde se teď dělá restaurace i pivovar," uvedl Krýsl. Kapacita bude 1500 hektolitrů ročně. Technologii dodá plzeňská firma za zhruba pět milionů korun.

Ve zrušeném pivovaru, založeném kolem roku 1850, byl prvním sládkem Čech z Rakouska-Uherska, který tam vařil pivo Crystal. Jeho název se nyní obnoví. "A bude tam sládkem a provozovatelem opět Čech Jindra Tomeš, který tam emigroval. Vaří už několik let v pivovaru na vinici," uvedl Krýsl. S obchodním partnerem přesvědčili město. "Povezou se tam české slady. Chce vyrobit jako základ typ českého ležáku a zbytek budou speciální piva," uvedl. Francouzi se byli podívat v plzeňském minipivovaru a restauraci Beer Factory, kterou vlastní Krýsl se synem. Joe's Garage vyhrála navrženou technologií pivovaru, cenou i podmínkami dodání. Výčepní zařízení dodá také plzeňská firma Lukr.

Ve Francii se projevuje obliba malých pivovarů, a to i ve vinařských oblastech. "Říkají, že tím, že se tam objeví minipivovar, tak to zpestří ohromně velkou nabídku vín," uvedl. Joe's Garage Beer dodala a smontovala za poslední čtyři roky pivovary v britském Leedsu, ve švédském Skelleftea, ve španělském Pontevedra, na Kypru v Nikósii, v běloruském Brestu, v ruské Kaluze, a postavil už šest pivovarů na Slovensku.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru