Pivovary vyrobily v červnu pro český trh meziročně o 5 procent méně

Pivovarství

Pivovary vyrobily v červnu pro český trh meziročně o 5 procent méně

06.08.2018 16:21:00

Praha 6. srpna (ČTK) - Pivovary v červnu vyrobily meziročně pro tuzemský trh o pět procent piva méně, výroba v plechovkách klesla o 11 procent. U obou kategorií vzrostl export. U všech druhů piva vývoz vzrostl o 19 procent, u piva v plechovkách se meziročně výroba pro zahraničí zvýšila o více než polovinu. ČTK to dnes sdělil Český svaz pivovarů a sladoven. Celkové výsledky sděluje svaz jednou ročně, na jarní výroční tiskové konferenci. Loni v ČR klesla spotřeba piva o pět litrů na osobu, byla tak na minimu, tedy na 138 litrech na osobu.

Podle výkonné ředitelky svazu Martiny Ferencové letos přes obecný pokles výroby pro ČR rostla v červnu meziročně produkce speciálních piv, kterých pivovary vyrobily skoro o pětinu více. Výroba tmavých a polotmavých piv vzrostla o pět procent. "U pivních speciálů nejsou výsledky až tak překvapivé. Češi rádi experimentují, zkouší nové chutě a jsou čím dál tím více zapálení i do pivní turistiky, která začátkem léta nabírá na obrátkách i díky rozmanité nabídce pivovarů a minipivovarů," uvedla.

U exportu kromě piva v plechovkách vzrostl vývoz piva v plastu, který se meziročně zvýšil o čtvrtinu, v lahvích o 20 procent, tankového piva o šest procent a vývoz piva v sudech vzrostl o procento. Vývoz ležáků meziročně vzrostl o 22 procent.

Loni po pěti letech růstu výstav českých pivovarů meziročně klesl o 0,7 procenta na 20,32 milionu hektolitrů kvůli poklesu výroby pro domácí trh. Prodeje v Česku se snížily o 2,1 procenta na 16,04 milionu hektolitrů. Export se naopak zvýšil o 4,5 procenta.

Zájem veřejnosti se zaměřuje na pivo v plechovkách, kterých se loni meziročně prodalo o 37 procent více, což bylo devět procent trhu. O osm procent se loni zvýšily také prodeje tankového piva na čtyři procenta výroby. O tři procenta na 12 procent vzrostl prodej piv v plastových lahvích. Naopak klesla poptávka po dvou největších kategoriích obalů - lahvového piva ubylo o čtyři procenta, sudového o sedm. Lahve tak měly čtyřicetiprocentní tržní podíl, sudové pivo 35 procent.

Export piva loni vzrostl na 4,6 milionu hektolitrů. Meziročně se zpomalilo tempo růstu do zemí EU na dvě procenta, nejvíc se vozí na Slovensko, do Německa a Polska. O 2,3 procenta vzrostl meziročně dovoz piva, přesto je na nejnižší úrovni v Evropě. Nejvíc piva se dovezlo z Polska, ze zemí mimo EU z Mexika a Srbska.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru