Pivovarství

Pivovaru Heineken díky rozvíjejícím se trhům stoupl provozní zisk

21.08.2013 10:31:14

Nizozemskému pivovaru Heineken vzrostl v prvním pololetí provozní zisk o pět procent, a překonal tak odhady analytiků. Třetímu největšímu pivovaru na světě pomohl vyšší zisk v rozvíjejících se ekonomikách, ale také přísnější kontroly nákladů na vyspělých trzích. Čistý zisk společnosti naopak kvůli špatnému počasí a slabé "náladě zákazníků" v Evropě a v USA klesl o 17 procent. Problémy na trzích v západní Evropě uškodily ve druhém čtvrtletí i hospodářským výsledkům dánského konkurenta Carlsberg.

Provozní zisk Heinekenu před odečtením mimořádných nákladů v pololetí vzrostl na 1,45 miliardy eur (37,3 miliardy Kč) ve srovnání se stejným obdobím před rokem, oznámila dnes firma. Analytici v průzkumu agentury Reuters počítali s částkou 1,42 miliardy eur. Provozní zisk na rozvíjejících se trzích celkově vzrostl o sedm procent a na celkových příjmech skupiny se nyní podílí z poloviny, uvedla také společnost. Mezi značky firmy patří kromě Heinekenu, který je nejprodávanějším pivem v Evropě, také Sol, Tiger či Strongbow. Firma působí i v České republice, kde jí patří pivovary Krušovice, Velké Březno a Starobrno.

Na stagnujícím západoevropském trhu má Heineken větší podíl než jeho konkurenti, napsal Reuters. Společnost ale také posílila svou přítomnost na rozvíjejících se trzích. V roce 2010 převzala pivovarnický byznys mexické společnosti FEMSA a loni si zajistila plnou kontrolu nad singapurskou pivovarnickou skupinou Asia Pacific Breweries (APB), výrobce piva Tiger.

Převzetí APB Heinekenu pomohlo k tomu, že tržby skupiny vzrostly o tři procenta. Čistý zisk skupiny za prvních šest měsíců roku ale klesl na 639 milionů eur ze 766 milionů eur před rokem. Společnost dnes uvedla, že na začátku druhého pololetí jí pomohlo lepší počasí v západní Evropě. Předpokládá však, že ekonomická nejistota a "slabá nálada" spotřebitelů bude na mnoha jejích významných trzích zřejmě pokračovat. Pivovar chce také pokračovat ve snižování nákladů. Na smíšené výsledky a ponurou prognózu reagovaly akcie Heinekenu, které dnes ráno ztrácely až 3,9 procenta.

Problémy na klíčovém západoevropském trhu se odrazily i na hospodářských výsledcích dánského Carlsbergu. Společnost, která je čtvrtým největším producentem piva na světě a úzce spolupracuje s Budějovickým Budvarem, dnes oznámila, že provozní zisk za druhé čtvrtletí jí klesl o procento na 3,4 miliardy dánských korun (11,8 miliardy Kč). V západní Evropě jí v tomto období klesl objem prodeje o šest procent. Vyrovnal to však silný růst v Asii.

Západní Evropa má pro výrobce piv Carlsberg, Tuborg, San Miguel či Kronenbourg podle agentury AP mimořádný význam. Ve druhém čtvrtletí se tento region na celkových tržbách společnosti podílel z 55 procent. Budějovický Budvar je od června 2007 výhradním importérem Carlsbergu do České republiky. Carlsberg se naopak stará o prodej produktů Budvaru na některých zahraničních trzích.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru