Pivovarství

Pivovar Zubr loni zvýšil prodej piva o 2,5 procenta na 240.000 hl

25.07.2013 08:40:51

Přerovský pivovar Zubr loni zvýšil prodej piva meziročně o zhruba 2,5 procenta na 240.000 hektolitrů. V první polovině letošního roku Pivovar Zubr zatím navzdory deštivému jaru prodal zhruba stejné množství pěnivého moku jako loni. ČTK to řekl ředitel Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček. "Letos se zatím držíme na loňské úrovni, a to i přesto, že počasí nebylo úplně ideální," uvedl Pluháček, podle kterého prodeji piva v letošním roce nepřála dlouhá zima ani deštivý květen a červen. "Situace se zlepšila až v červenci, díky kterému jsme na podobných číslech jako v loňském roce," podotkl.

Pivovar Zubr, který zaměstnává 140 lidí, loni na jaře zahájil výrobu ochuceného piva Yuzu, jehož obliba se rychle zvyšuje a přispělo k růstu celkového prodeje. Na loňské produkci Pivovaru Zubr se ochucené pivo podílelo 3,5 procenta a letos by jeho podíl i díky novince Zubr Cider Mix měl vzrůst na 4,5 procenta. Ochucené pivo Yuzu Pivovar Zubr stáčí do skleněných lahví, plechovek, PET lahví i sudů. Nové ochucené pivo Cider Mix, jehož vývoj trval šest měsíců, přerovský pivovar distribuuje zatím pouze v sudech a plechovkách. "Pokud se osvědčí, tak příští rok jej na trh budeme dodávat ve všech obalech," podotkl.

Pluháček upozornil na to, že stále více konzumentů v posledních letech dává přednost jedenáctistupňovému pivu, které tvoří bezmála polovinu produkce přerovského pivovaru. "Vidí v tom kompromis mezi desítkou a dvanáctkou," uvedl Pluháček, podle kterého Pivovar Zubr zhruba třikrát ročně vaří pivní speciály, aby v obchodech a hlavně hospodách zpestřil nabídku svých piv.

Zhruba 65 procent produkce Pivovar Zubr stáčí do sudů, kterými zásobuje několik tisíc odběratelů v Česku a na Slovensku. "Podíl sudového piva se nám daří držet. Zvyšuje se počet restaurací, které zásobujeme," řekl Pluháček. Většinu produkce Pivovar Zubr prodá v tuzemsku a na export jde přibližně pětina jeho výroby. Hlavním exportním trhem je Slovensko. "Hodně piva vyvážíme také do Ruska, Švédska a na Ukrajinu. Podařilo se nám proniknout i na vietnamský a řecký trh. Dostat se na letní destinace v Řecku, o které je mezi pivovary velký zájem, nebylo vůbec jednoduché," podotkl Pluháček.

Pivovar Zubr patří do pivovarnické skupiny středomoravských pivovarů Zubr, Holba a Litovel. Jejich roční výstav je do jednoho milionu hektolitrů piva. Závody prodávají svá piva především na Moravě a ve východních Čechách. Tuzemské pivovary loni uvařily meziročně o 2,75 procenta více piva. Nárůst produkce na zhruba 18 milionů hektolitrů byl způsoben zvýšením exportu bezmála o desetinu a poptávkou po pivních mixech. Rostl dále podíl lahvového a plechovkového piva na úkor sudového.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru