Pivovar v Kácově loni díky novým trhům zvýšil o pětinu výstav

Pivovarství

Pivovar v Kácově loni díky novým trhům zvýšil o pětinu výstav

25.02.2016 19:25:00

Kácov (Kutnohorsko) 25. února (ČTK) - Pivovar Hubertus v Kácově na Kutnohorsku loni zvýšil výstav o pětinu na téměř 33.000 hektolitrů. Rekordní nárůst umožnily nové trhy, zejména regionální. Nově pivo z Kácova míří do jižních Čech a na jižní Moravu. V letošním roce chce pivovar s 50 zaměstnanci a českým majitelem dosáhnout hranice 40.000 hektolitrů, řekl dnes ČTK obchodní ředitel Jan Matějka.Hlavní tuzemské odbytiště má pivovar na Kutnohorsku, v Posázaví a v Praze. Exportuje hlavně na Slovensko a začíná pronikat i na britský a švédský trh. Na vývoz jde podle Matějky do pěti procent celkového výstavu a zatím výhradně nepasterizované pivo. "Nicméně abychom uspokojili i vzdálenější destinace, budeme výhledově asi muset k pasterizaci přistoupit. Ovšem pouze pro exporty do vzdálenějších míst," uvedl Matějka.

Veškerý zisk rozpouští pivovar s ročním obratem kolem 100 milionů korun v dalších investicích, letos plánuje hlavně novou edici lahvového piva. "Chceme obalovou techniku kompletně vyměnit, korunkou počínaje přes vlastní brandovou láhev až po novou etiketu," uvedl Matějka. Ve skleněných lahvích nebo PET lahvích nyní končí asi do deseti procent produkce, zbytek se distribuuje v sudech do restaurací.

Pivovar se specializuje na tradiční technologie výroby s kvašením piva v otevřených kádích. Do budoucna by chtěl mít vlastní sladovnu, zatím slad nakupuje z regionálních sladoven v blízkém okolí. Do areálu poblíž řeky Sázavy, jehož součástí je i restaurace a hotel, se ale podle Matějky už další provoz nevejde.

Blízkost řeky se často nepříznivě projevuje zatopením sklepů, na což jsou podle Matějky pracovníci pivovaru už zvyklí. "Když je spodní ležácký sklep náhodou zaplavený a nemůžeme odtud stáčet pivo, tak máme pořád ten horní, který nám na tu dobu stačí," podotkl Matějka. Pivovar v Kácově byl založen v roce 1457 a majitele střídal v souvislosti se změnami držitelů kácovského panství. Současný majitel areál koupil v roce 2001.

Automatizace a modernizace pivovarů 2016
14. dubna 2016, Chodová Planá
6. ročník mezinárodní konference pro pivovarské profesionály

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru