Pivovar Samson bude i letos ve ztrátě, mohou za to vysoké investice do výroby

Pivovarství

Pivovar Samson bude i letos ve ztrátě, mohou za to vysoké investice do výroby

21.09.2018 06:27:00

Praha 21. září (ČTK) - Českobudějovický pivovar Samson se v posledních letech nedostal ze ztráty, zisk neočekává generální ředitel společnosti Daniel Dřevikovský ani letos. Včera to uvedl na tiskové konferenci. Firmě však roste obrat, loni pivovar meziročně zvýšil tržby o 6,3 procenta na 89,1 milionu korun. "My pořád zisk nevykazujeme, je to i kvůli velkým investicím," řekl na dotaz ČTK Dřevikovský.

Letos od začátku roku do konce července pivovar vyrobil meziročně o desetinu piva více, celkem 55.500 hektolitrů, řekl Dřevikovský. Vzrostl i export, a to o devět procent na 32.000 hektolitrů. V létě vyhrála firma se Samsonem 12° v prestižní soutěži World Beer Awards, její produkt byl oceněn jako nejlepší český ležák.

Podle posledních účetních uzávěrek pivovaru ve Sbírce listin byl v roce 2015 v 60milionové ztrátě, o rok dříve šlo skoro o 190 milionů korun. Od té doby se podle ředitele výsledky zlepšují. "Od roku 2015, kdy modernizace začala, šly peníze do filtrace, do kvasného hospodářství, sanitační stanice, pořizovaly se kvasné tanky, nová pasterizace, nový plnič," uvedl. Firma chce nyní investovat do úpravy strojovny, modernizace chlazení a do vodního hospodářství, investice mají být do deseti milionů korun.

Samson vyváží do 28 zemí včetně Brazílie, nejvíc do Evropy. Letos se pivovar po delší době opět prosadil v Austrálii, od ledna do května tam vyvezl asi 20 kamionů piv. Samson se vrací i do Švédska a Dánska, kam dodá sudové pivo. Většinu vývozu, přes 90 procent, tvoří exportní prémiový ležák 1795.

Pivovar patří do brazilsko-belgické skupiny AB InBev, která do něj od roku 2014 investovala zhruba 400 milionů korun. AB InBev vyrábí piva Budweiser, Stella Artois, Corona či Foster´s, na globální produkci piva se podílí téměř čtvrtinou.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru