Pivovar Regent pořídí nový paster a řídicí systém varny

Pivovarství

Pivovar Regent pořídí nový paster a řídicí systém varny

10.03.2020 14:57:22

Třeboň (Jindřichohradecko) 10. března (ČTK) - Třeboňský pivovar Regent měl loni výstav téměř 73.000 hektolitrů, meziročně o necelých sedm procent nižší. V květnu po zhruba čtyřech letech zdraží sudové pivo, v průměru o korunu za půllitr. Letos chce připravit nové druhy nealko piv. ČTK to dnes řekl sládek Jaromír Čeleda. Pivovar patří akciové společnosti Bohemia Regent ze skupiny Stasek.

Pivovar řeší i potíže související s opatřeními kolem nového typu koronaviru. Do Itálie vyváží ročně necelých 2000 hektolitrů. Má tam dva odběratele, v Turíně a Římě. Do Turína dovezl nedávno velkou dodávku, odpadla ale zásilka určená na jeden tamní festival. "Aktuální dopad je, že nebude zásobený náš odběratel v Římě. Itálie je významný trh, protože odběratelé jsou dlouhodobí a větší část je sudové pivo," řekl Čeleda.

Tržby pivovaru loni meziročně klesly o 3,7 milionu na 96,2 milionu Kč. Nižší výstav ovlivnilo rozhodnutí pivovaru, že nedodá pivo do dvou velkých obchodních řetězců. "Netlačili jsme se tam, kde se nám cena nezdála. Ale sudové pivo v tuzemsku i export byly plus minus stejné," řekl sládek.

Převážnou část výnosů tvoří český trh, dodávky obchodním řetězcům. Zásadní jsou podle Čeledy malé řetězce v jižních Čechách, na Vysočině a částečně na jižní Moravě, těm pivovar dodávky nesnížil.

Letos chce Regent nabídnout nová nealko piva. "Lidé hledají méně alkoholové varianty a nealkoholové, zejména v létě. Mám teď v plánu udělat prototypy malinové limonády, s přídavkem vinného moštu. A pokukuji po slabším pivu než desítka, pro cyklisty do veder: vím, že sám nemám chuť dát si jedenáctku, dvanáctku někde na čepu, když jedu ve vedru na kole," řekl sládek. Regent již nabízí například nealko s citronovou příchutí.

Od léta 2017 prodává pivovar pivo v plechovkách, zatím tvoří dvě procenta výstavu. Pivo stáčí Regent do plechu externě. Prodává v nich dvanáctistupňový ležák Premium, polotmavé pivo Petr Vok, letos přibude čtrnáctistupňové pivo Prezident. "Exportní trhy to kvitují, protože když se započítá cena lahve a náklady na její dopravu, na hmotnost, tak je pro ně plechovka výhodnější," řekl Čeleda. Zhruba 60 procenty se na výstavu podílí lahvové pivo, necelými 40 procenty sudové včetně cisteren.

Regent vyváží čtvrtinu produkce. Nejvíc do Polska, Itálie, Velké Británie, Finska a Lotyšska. Loni se mu dařilo i v Bulharsku a Číně. Regent letos investuje několik milionů Kč. Dokončí práce na novém pasteru sudového piva, chystá i nový řídicí systém varny.

Třeboňský pivovar byl založen roku 1379. Před rokem 1914 vyráběl přes 100.000 hektolitrů. Do konce druhé světové války patřil Schwarzenbergům. Poté přešel pod závod Jihočeské pivovary, z nějž se v roce 1992 stala akciová společnost. V srpnu 2000 koupila pivovar firma Bohemia Regent.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru