Pivovarství

Pivovar Dudák investoval do svého rozvoje více než 60 milionů korun

09.07.2014 17:31:00

Strakonice 9. července (ČTK) - Více než 60 milionů korun vynaložil strakonický pivovar Dudák v posledních pěti letech na výměnu technologií a opravy objektu. V následujících třech letech plánuje firma další investice ve výši přibližně 30 milionů korun. Dudák loni vyrobil 62.000 hektolitrů piva, což je přibližně stejný objem jako v letech 2011 a 2012. ČTK o tom informoval ředitel Dudáku Jaroslav Tůma."Loňský výstav negativně ovlivnily povodně na Vltavě a Otavě, kde v případě vodáků logicky klesla výtoč piva, a také sychravý a studený červen," uvedl. Obrat pivovaru v roce 2013 činil 105 milionů korun a po odečtení nepeněžních operací zisk dosáhl více než sedmi milionů korun. Největší investice v posledních letech směřovaly především do výměny linky na stáčení sudů, opravy rmutovacího kotle a vystírací kádě.

"Pivovar je finančně zabezpečený. Rozhodně nehrozí to, že by město Strakonice chystalo jeho prodej. I když se takové poplašné informace po posledním jednání zastupitelstva města znovu objevily. Opakuje se tak stejný scénář jako před minulými komunálními volbami. Byli bychom velice hloupí, kdybychom se zbavovali našeho prosperujícího rodinného stříbra," uvedl starosta Strakonic Pavel Vondrys. Právě město je jediným akcionářem pivovaru.

V meziročním srovnání za období leden až květen Dudák letos vyrobil o šest procent piva více. V posledních letech se v Česku výrazně mění poměr lahvového a sudového piva. Je to reakce na poptávku na trhu. Ovlivňuje to fakt, že lidé začali doma více konzumovat lahvové pivo a chodí méně do hospod. Dudák však patří v tomto směru mezi výjimky. "V celkovém objemu prodáváme více než 58 procent piva sudového. Na celorepublikové úrovni přitom představuje podíl prodaného sudového piva 40 procent," řekl Tůma.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru