Pivovarství

Pivovar Chotěboř plánuje navýšit výstav, Ross Holding chce stavět další pivovary

06.11.2012 20:10:18

Pivovar Chotěboř letos plánuje výstav piva kolem 16.500 hektolitrů, což je o 24 procent větší objem než minulý rok. Pivovar vznikl před třemi lety na zelené louce. Na trhu se pivu daří a pivovar, který byl nyní Sdružením přátel piva už podruhé vyhlášen Pivovarem roku, se kvůli stoupající poptávce rozšiřuje. Novinářům to dnes v Chotěboři řekli zástupci pivovaru. "Na začátku tohoto měsíce jsme už prodali to samé množství piva jako v loňském roce. Takže listopad a prosinec už vlastně jedeme navíc," řekl sládek Oldřich Záruba. Asi pět procent výstavu se vyváží na Slovensko. Pivovar chce export rozšiřovat.

Pivo se v Chotěboři začalo vařit v roce 2009. První ocenění Pivovar roku směřovalo do Chotěboře hned o rok později. V tom roce pivovar uvařil kolem 10.000 hektolitrů piva. Díky letošnímu rozšíření technologií už může za rok dodat na trh až 25.000 hektolitrů. V areálu přibývají kvasné kádě i ležácké tanky. Přistavěna byla hala, v níž budu stáčecí linky. "Pivovar stavíme na celkovou kapacitu mezi 30.000 a 40.000 hektolitry a postupně se k takovému objemu výroby dostaneme," řekl Roman Stryk, generální ředitel havlíčkobrodské společnosti Ross Holding, jíž pivovar patří. Chotěboř je jediný regionální průmyslový pivovar, který vznikl v ČR po roce 1989. Od firmy Ross by to nemusel být poslední tuzemský počin. "Bude-li se nám i nadále dařit plánovaný prodej, tak ještě zvažujeme udělat další investici v České republice," řekl Stryk bez podrobností.

Pivovar Chotěboř se pro firmu Ross stal referencí, s jejíž pomocí nabízí podobné stavby v zahraničí. "Naše společnost nyní vyprojektovala velký pivovar do Vietnamu, připravujeme investici podobného pivovaru v Kazachstánu. V tuto chvíli realizujeme dva mikropivovary na Ukrajinu," vypočítal Stryk. S dalšími pivovarskými projekty míří firma do Ruska. Ross Holding je česká firma působící na stavebním trhu jako dodavatel elektroinstalací, technologických systémů a celých staveb. Roční obrat podniku s 300 zaměstnanci převyšuje miliardu Kč. V Pivovaru Chotěboř pracuje 18 lidí, roční tržby se pohybují kolem 35 milionů Kč.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru