Pivovar Bernard dělá třetinu humnového sladu pro jiné výrobce

18.9.2012 11:44

Humpolecký pivovar Bernard prodává asi třetinu humnového sladu ze své rajhradské sladovny jiným výrobcům. Mezi jeho zákazníky jsou hlavně domácí pivovary vařící tradiční české pivo. Počátkem léta si koupil 250 tun sladu i japonský pivovar Sapporo Breweries. Ve sladovně se

Humpolecký pivovar Bernard prodává asi třetinu humnového sladu ze své rajhradské sladovny jiným výrobcům. Mezi jeho zákazníky jsou hlavně domácí pivovary vařící tradiční české pivo. Počátkem léta si koupil 250 tun sladu i japonský pivovar Sapporo Breweries. Ve sladovně se za minulou sezonu vyrobilo rekordních 6813 tun sladu. V pátek tam začne nová výrobní kampaň, sdělil dnes ČTK mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek.

"V létě se provádí údržba zařízení, protože jinak provoz běží nepřetržitě," vysvětlil mluvčí důvod zhruba dvouměsíční odstávky mezi kampaněmi. Výrobě sladu, která se dělá tradičně klíčením na humnech, by také nesvědčila letní horka. Sladovna patří podle pivovaru mezi poslední tradiční humnové sladovny v ČR a je jednou z největších svého druhu ve střední Evropě. "Tato výroba je sice časově náročnější, ale pro kvalitu typického českého ležáku nejlepší," uvedl Josef Vávra ze sladovny. Jinak se slad vyrábí rychlejší cestou v takzvaných pneumatických sladovnách.

Sladovnu v Rajhradě s tradicí dlouhou 140 let má Bernard od září roku 2000. V první sezoně se tam tehdy vyrobilo kolem 6000 tun sladu. V porovnání s tím byla minulá produkce vyšší o 13 procent. Humna v historické budově sladovny zabírají 4800 metrů čtverečních. Výroba zaměstnává nastálo 21 lidí. Loni tam vznikla čistírna odpadních vod, letos se staví nová sila. Někdejší Rolnická akciová sladovna začala fungovat v roce 1872. Po požáru v roce 1919 ji koupila firma Moravia, která pokračovala ve sladovnické činnosti až do dalšího požáru koncem druhé světové války. Výroba byla znovu obnovena v roce 1951.

Rodinný pivovar Bernard uvařil v prvních letošních osmi měsících 148.526 hektolitrů piva, meziročně o čtyři procenta více. Jestli teď k růstu odbytu přispěje zákaz prodeje tvrdého alkoholu, se podle Mikuláška zatím nedá říci. Podle jeho názoru by na tyto restrikce mohly nakonec doplatit i pivovary, pokud s nimi spojený pokles tržeb výrazněji poškodí provozovatele hospod.

ČTK


▲ Nahoru
Analytici: Pokles cen zemědělců vytváří prostor pro zlevnění potravin