Zpracování komodit

Philip Morris ČR v Kutné Hoře otevřel novou zpracovnu tabáku

26.06.2016 10:04:35

Kutná Hora 26. června (ČTK) - Společnost Philip Morris ČR v pátek ve svém výrobním areálu v Kutné Hoře otevřela nově vybudovanou halu na zpracování tabáku. Uvedla také do provozu nové výrobní linky v centru pro ostatní tabákové produkty, jako je jemně řezaný tabák. Celkové náklady na oba projekty přesáhly 400 milionů korun, cílem bylo zvýšit konkurenceschopnost kutnohorského závodu a snížit jeho závislost na dovozu.

"Nová výrobní hala byla vybudována proto, abychom zvětšili kapacitu přípravny tabáku a takzvané kuchyně přísad. Tím jsme dosáhli soběstačnosti továrny ve zpracování tabáku a snížili jsme dovoz předpřipravených tabákových směsí," uvedl při slavnostním otevření nových prostor ředitel výroby Philip Morris ČR Petr Karla. Podnik nebyl dosud soběstačný, na jeden typ směsí neměl zpracovatelskou linku a dovážel je. Nyní už je schopen všechny tabákové směsi zpracovávat ve svém areálu.

Další část investice podle Karly plynula do výroby ostatních tabákových produktů v jiné části závodu, která se centralizovala. "Zvýšili jsme tak samozřejmě naši výrobní kapacitu, ale i efektivitu výroby, což je pro nás důležité," řekl Karla. Firma podle něj za posledních pět let investovala do kutnohorské továrny více než dvě miliardy korun a za minulý rok jen na spotřební dani a dani z přidané hodnoty odvedla státu více než 26 miliard korun.

Náměstek ministra průmyslu Jiří Havlíček při otevření haly uvedl, že jeho úřad se snaží podporovat hospodářský růst snižováním byrokratické zátěže a zjednodušováním podnikatelského prostředí. "Se společností Philip Morris vedeme diskuse ohledně nastavení regulatoriky nejenom českých zákonů, ale i toho, co Česká republika přijímá z Evropské unie v rámci takzvaných transpozic evropských směrnic. Mrzí mě, že v tom uplynulém období všechno neprobíhalo tak hladce a s dostatečným časovým předstihem," uvedl Havlíček.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku, které se prodávají na 60 trzích po celém světě včetně například Japonska, které je podle Karly velmi náročné na kvalitu. Firma zaměstnává přibližně 1100 lidí v celé ČR. V letošním prvním čtvrtletí jí meziročně vzrostly konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH o 9,3 procenta na 2,5 miliardy korun. Za loňský rok firmě meziročně stoupl čistý zisk o 14 procent na 2,6 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH klesly o 22,7 procenta na 10,9 miliardy Kč, kvůli změně provozního modelu jsou ale údaje o tržbách meziročně neporovnatelné.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru