Pekárně Nopek klesla cukrářská výroba, změny se dotkly i Choceňské mlékárny

Mlékárny Pekárny a mlýny

Pekárně Nopek klesla cukrářská výroba, změny se dotkly i Choceňské mlékárny

28.03.2020 09:06:00

Vysoké Mýto/Choceň (Orlickoústecku) 27. března (ČTK) - Pekárně Nopek z Vysokého Mýta na Orlickoústecku kvůli zavřeným kavárnám či cukrárnám o polovinu klesla cukrářská výroba. Stoupl naopak zájem o balené pečivo. ČTK to řekl výkonný ředitel Bohumil Štanglica mladší. Zrušené dodávky do gastronomických provozů jsou negativně znát například i v Choceňské mlékárně.

Po zavedení vládních opatření proti šíření koronaviru jiná výroba výpadky z cukrářské produkce pekárně nenahrazuje. Dodává také méně nebaleného cereálního pečiva, o něj je teď menší zájem.

"Máme celkově nižší výrobu. Je poptávka po baleném pečivu, co stihneme, balíme i rohlíky, zbytek si dobalují obchody samy. Klesla poptávka po cereálním nebaleném pečivu, na jeho balení už asi nemají kapacitu," řekl Štanglica.

Firma zavedla po prvních prokazaných případech onemocnění COVID-19 v České republice opatření, aby se jí nákaza vyhnula. Zavedla 12hodinové směny, skupiny se na pracovišti nepotkávají. Nepřijdou ani do kontaktu s lidmi z expedice ani řidiči. Po skončení jedné směny pracovníci vydezinfikují šatny, záchody, teprve pak tam přijde další směna. "Zpočátku si lidé mysleli, že to děláme zbytečně, už to pochopili a vědí, že opatření se udělat musí. Všichni nafasovali roušky. Do firmy nesmí nikdo cizí," řekl Štanglica.

Pekárna má 400 zaměstnanců a provozuje 11 maloobchodů, kde zaměstnanci mají ochranné brýle, rukavice a roušky. Ve všech je na plakátku prosba, aby zákazníci raději platili kartou, což většinou dělají, dodal Štanglica.

Změny v produkci zaznamenaly i jiné potravinářské firmy. Výroba větších balení pro gastronomické provozy v Choceňské mlékárně šla podle ředitele Pavla Marka na druhou kolej. Mlékárna dělá menší balení mléčných výrobků pro obchodní síť.

"Lidé se stravují doma, víc kupují jogurty, tvaroh, pomazánková másla. Vyrábíme toho více. Je ale před Velikonocemi, minulá léta se v tuto dobu také víc vyrábělo a víc nakupovalo," řekl Marek.

Potravinářský provoz musel ještě víc zpřísnit hygienická opatření. Zaměstnanci, kteří přijdou do závodu, se musí dezinfikovat, vezmou si čisté roušky a mění si je i během pracovní doby. Jsou určené pracovní skupiny a s dalšími se nepotkávají. Cizí lidé do závodu nesmí. "Jsou mnohem tvrdší hygienické podmínky, které už předtím byly přísné," dodal Marek.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru