Paulů: Výrobci sladu se obávají ztráty orné půdy

Pivovarství

Paulů: Výrobci sladu se obávají ztráty orné půdy

10.04.2019 07:23:00

Praha 10. dubna (ČTK) - Výroba sladu v Česku loni stoupla o 0,2 procenta na 547.500 tun, z toho zhruba polovina šla na export. Na dotaz ČTK to sdělil generální ředitel největšího výrobce sladu v ČR Sladoven Soufflet Richard Paulů. Podle něj je problémem stále větší úbytek ploch, na kterých se pěstuje jarní ječmen, z něhož se slad vyrábí, i úbytek orné půdy vůbec. V ČR funguje 28 sladoven. Země je pátým největším výrobcem sladu v Evropské unii a má dvouprocentní podíl na světovém trhu.

Největšími odběrateli sladu jsou podle Paulů Polsko a Německo. Největší meziroční nárůst byl však loni do Nigérie, Panamy a Kolumbie, naopak klesl vývoz do Maďarska a Velké Británie. Český slad se vyváží do 47 zemí světa. Export přitom stále roste, loni to bylo meziročně o 4,8 procenta více.

Ředitel dlouhodobě upozorňuje i na úbytek orné půdy v ČR, která se stále více zastavuje, i když tento trend v poslední době polevil. Loni se výměra orné půdy v Česku snížila na 2,959 milionu hektarů, zatímco v roce 2009 činila 3,026 milionu hektarů. Za posledních 26 let bylo podle ředitele každý rok v průměru ztraceno 10.000 hektarů půdy, v posledních deseti letech pak byl roční úbytek kolem 7000 hektarů.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru