Pivovarství

Pardubický pivovar plánuje do pět let až ztrojnásobit produkci, stát jej to bude 30 milionů

Pardubický pivovar plánuje do pět let až ztrojnásobit produkci, stát jej to bude 30 milionů

23.09.2013 10:31:00

Pardubický pivovar investuje 30 milionů korun do rozšíření výroby. Chce zhruba do pěti let ztrojnásobit produkci až na 200.000 hektolitrů. Podle vedení pivovaru se konzumenti přiklánějí k regionálním značkám, což se postupně projeví na jeho produkci. ČTK to dnes řekl mluvčí podniku Roman Marčák. "Vyrábíme pivo na přírodní bázi, tím nejklasičtějším způsobem. Je vidět v hospodách, že lidé ztrácejí zájem o europiva velkých pivovarů a vracejí se k regionálním značkám. S tím jdeme nekompromisně na trh," řekl Marčák. Proti podobným výrokům o "europivech" se velké pivovary jednoznačně ohrazují. Rozmanitou chutí i způsobem výroby jde o kvalitní piva, která neztrácejí své zákazníky, konstatují.

Pardubický pivovar sází na to, že zákazníky osloví kvalitou piva a jeho dobrou cenou. Letos v létě, kdy panovala tropická vedra, se mu podařilo prodat zhruba o 30 procent víc sudového piva. Zaměří se také víc na export. Soustředí se na Slovensko a Ukrajinu, kde má nejvýznamnější odbytiště. Pracuje i na kontaktech v Německu a Rusku. "Rusko je velmi důležitý trh, ale jednání tam nejsou jednoduchá. Do Německa exportujeme, Němci mají zájem o česká piva. Ale větší výhodu mají pivovary na severu Čech, které to mají za rohem, náklady na dopravu mají nižší," řekl Marčák.

Rozšíření výroby, skladování, manipulace a expedice bude stát 30 milionů korun, 12 milionů korun získal pivovar z dotací. Kromě toho se v objektu vybudují nové šatny a umývárny pro zaměstnance, prostory budou klimatizované. Podle Marčáka jde sice o moderní budovu, která však respektuje historické stavby z roku 1870. Hotovo by mělo být do konce roku. "Stavební práce probíhají za provozu. Lidé dočasně obětují nervy, dělají holt vedle staveniště. Je to nepříjemné, ale pracují s nasazením," řekl Marčák.

Nejvíc piva ve své historii pivovar uvařil na konci 80. let, kdy se roční produkce pohybovala okolo 300.000 hektolitrů piva Pernštejn. Před několika lety ještě vyrobil i 90.000 hektolitrů ročně, ale jeho produkce šla dolů na loňských 65.000 hektolitrů. Letošní výsledky se podle mluvčího dají ještě těžko odhadovat. "Situace na trhu se postupně měnila. Vznikaly nové značky, některé pivovary se slučovaly, měly lepší zázemí, víc investovaly do marketingu. V 80. letech pivovar nenarazil na konkurenci. Ty doby se samozřejmě nikdy nevrátí, na to můžeme jen nostalgicky vzpomínat," řekl Marčák.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru