Olma letos zvýší tržby na rekordní 3,2 miliardy korun, pomoci má i nová automatická linka

Mlékárny

Olma letos zvýší tržby na rekordní 3,2 miliardy korun, pomoci má i nová automatická linka

26.09.2013 11:25:00

Olomoucká mlékárna Olma, která patří do skupiny Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše, by letos díky vysokým cenám mlékárenských komodit na světových trzích a novým dodávkám jogurtů do Polska měla zvýšit tržby meziročně o 140 milionů korun na rekordní 3,2 miliardy korun a opět vykázat zisk. ČTK to dnes řekla generální ředitelka Olmy Simona Sokolová. Olma už loni zvýšila tržby o šest procent z 2,89 miliardy korun v roce 2011 na 3,059 miliardy korun a zároveň více než zdvojnásobila čistý zisk z 56 milionů v roce 2011 na 128 milionů korun, což je nevyšší profit v historii mlékárny.

"Letošní rok vypadá velmi dobře a tržby budou určitě 3,2 miliardy korun. Hospodaření bude samozřejmě ziskové, hlavně díky komoditám," uvedla Sokolová. Tržby Olmy letos podle Sokolové výrazně ovlivní nový kontrakt, který mlékárna nedávno uzavřela s největším polským obchodním řetězcem Biedronka. "Má 2700 obchodů, do kterých budeme dodávat smetanové jogurty Cavalier. V závěru letošního roku se to dramatickým způsobem projeví v našich tržbách," řekla.

Tržby Olmy od loňska žene vzhůru rychle rostoucí prodej jogurtů. "Loni jsme prodali 200 milionů kelímků, což je historicky nejvyšší číslo," podotkla Sokolová, podle které se zvýšil také prodej roztíratelných tuků Zlatá Haná. "Náš loňský hospodářský výsledek byl ale uvařený především z toho, že jsme jako Olma udrželi nervy na uzdě, když začaly dramaticky klesat ceny sušeného odstředěného mléka. Prodali jsme ho až v září, kdy se situace na trhu zlepšila," uvedla.

Také letos jsou ceny mlékárenských komodit na světových trzích podle Sokolové na vysoké úrovni. "Mléko jde nahoru a sušené komodity se výborně prodávají. Bojím se ale, aby se situace nezměnila, protože by to zahýbalo se zemědělci i producenty," podotkla Sokolová. Olma je významným tuzemským výrobcem mlékárenských výrobků. Mezi hlavní odběratele olomoucké mlékárny patří obchodní řetězce. Rozhodující součástí prodejního sortimentu Olmy u většiny významných odběratelů v Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku jsou čerstvé mléko, čerstvé smetany, kysané výrobky a jogurty.

Olma v těchto dnech zahájila zkušební provoz nové technologie na výrobu máselných výrobků, díky které jako první tuzemská mlékárna uvede na trh tradiční máslo se sníženým obsahem tuku. Do technologie, která umožní také výrobu mléčných a smetanových pomazánek, Olma investovala bezmála 100 milionů korun. Vedení Olmy plánuje s pomocí dotací investovat další desítky milionů korun. "Letos budou investice činit 140 milionů korun. Příští rok chystáme další investice v hodnotě zhruba 120 milionů korun, které budou dokončeny v roce 2015," uvedla Sokolová.

Skupina Agrofert Holding ovládla Olmu na začátku roku 2009, kdy kapitálově vstoupila do společnosti Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Firmu Milkagro do té doby vlastnili zemědělci. V roce 2008 Olma vykázala rekordní ztrátu 214 milionů korun a v následujících letech se její hospodaření vrátilo zpět do černých čísel.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru