Výroba potravin

O výsledky kontroly potravin mělo dosud zájem 7,5 tisíce lidí

12.05.2013 16:20:42

Internetové stránky, na nichž Státní veterinární správa (SVS) zveřejňuje výsledky kontrol potravin, si od pátečního večera prohlédlo 7500 návštěvníků. ČTK to sdělil mluvčí SVS Josef Duben. Během víkendu se neopakovaly problémy s přetížením, kterým web čelil v pátek odpoledne po svém spuštění.
"Od pátečních 21:00 do této chvíle si stránku s odkazem na mapy prohlédlo 7500 návštěvníků stránek. Samotné mapy byly načteny od spuštění 21.500 krát," informoval Duben.
Zájemci se nejčastěji dívají na Kostelecké uzeniny (413) a Globus Brno Ivanovice (413), třetí je Lidl Plzeň Skvrňany (297). "Lidé se chtějí podívat na výrobky, které nakupují, a na obchodníky, kde nakupují. Naše předpoklady se ukázaly jako správné," dodal Duben.
Veterináři budou zveřejňovat na svých stránkách mimo jiné výsledky kontrol výrobků v tržní síti, na jatkách, mrazírnách, výrobnách potravin či dovážených potravin. Informace jsou dostupné v on-line mapě.
On-line mapa umístěná na webu zahrnuje data od počátku roku 2013 a obsahuje celkem přes 10.000 záznamů. V databázi je přes 300 nevyhovujících vzorků. Červeně jsou na mapě zobrazeny kontroly, při nichž byla zjištěna závada, zeleně pak kontroly s pozitivním výsledkem. Data se v mapě objevují do 24 hodin od zjištění, zobrazené informace se mohou podle SVS v průběhu úředního řízení měnit.
Potravináři záměr veterinární správy vítají. "Potravinářská komora s uveřejňováním výsledků kontrol ze strany SVS souhlasí. Naším požadavkem je, aby u těchto výsledků kontrol byl vždy jasně zveřejněn viník problému," řekla ČTK mluvčí komory Dana Večeřová. Výrobci by podle ní také uvítali, kdyby MZe prezentovalo výsledky kontrol dozorových orgánů na jednom společném webu.
Veterinární správa je dalším orgánem státní správy, který na internetu zveřejňuje výsledky svých kontrol. Od loňského července mohou spotřebitelé najít informace o nekvalitních či škodlivých potravinách na stránkách Potraviny na pranýři, které provozuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
Web Potraviny na pranýři na konci dubna překonal hranici dvou milionů návštěvníků. Na stránky inspekce ve spolupráci s ministerstvem zemědělství vkládá zjištění inspektorů, která rozděluje do tří kategorií podle závažnosti provinění. Upozorňuje na potraviny nejakostní, falšované a nebezpečné. Loni bylo zveřejněno 728 nevyhovujících vzorků potravin, z nichž bylo 138 nejakostních, 172 falšovaných a 418 nebezpečných. Téměř dvě třetiny potravin pocházely z Česka, u deseti procent se nepodařilo zjistit původ.
Vláda se na začátku května dohodla na záměru sloučení Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy do jedné dozorové instituce, což podle premiéra Nečase zjednoduší proces kontroly kvality potravin. Kabinet uložil ministrovi Bendlovi, aby připravil novelu zákona, která oba orgány sjednotí. MZe tak chce mít v budoucnu i jen jeden web, na kterém budou zveřejňována všechna zjištění dozorových orgánů.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru