Výroba potravin

O regionální potravinu soutěží v Karlovarském kraji 67 výrobků

30.05.2013 13:18:30

Devatenáct výrobců se letos přihlásilo do soutěže o Regionální potravinu Karlovarského kraje, v níž musejí hodnotitelé posoudit 67 výrobků. Loni poslalo do soutěže 22 výrobců 62 potravin. Z devíti vyhlašovaných kategorií v Karlovarském kraji zůstane neobsazena jen kategorie ovoce a zeleniny, řekl dnes ČTK ředitel soutěže Zdeněk Perlinger. "Přestože jsme nejmenší kraj, v obsazení jednotlivých kategoriích jsme na tom lépe než některé větší kraje. Nejvíce je obsazena kategorie sýrů," řekl ČTK Perlinger.

Ačkoli je titul Regionální potravina prestižní, podle výrobců se na prodejnosti příliš neprojevuje. Podle Vlasty Hnátkové, která loni zvítězila se svým nakládaným kozím sýrem, prodej nijak nevzrostl. "Na ochutnávkách se něco prodalo, ale že by přišly objednávky, to ne. Pro lidi je zřejmě kozí sýr příliš drahý a přes maloobchodní sítě se prodává sotva za náklady," řekla ČTK.

I podle Petra Pelanta z firmy Josef Pelant, která dostala ocenění za své výrobky v minulých dvou letech, zatím nemá značka Regionální potravina vliv na prodejnost. "Obchodní řetězce se nenaučily značku propagovat. Vzpomeňte si, kdy jste v regálu viděli logo regionální potraviny? Ačkoli máme hned několik ocenění a certifikátů, ekonomický efekt to příliš nemá," řekl.

Soutěž o titul Regionální potravina se v Karlovarském kraji koná letos počtvrté. Vybraný výrobek, který musí splňovat kritéria regionální potraviny, označení získá na čtyři roky. Pokud ale nezmění recepturu, může požádat o prodloužení označení. Podle Perlingera se počet výrobků i výrobců v soutěži už ustálil. "Dřív výrobci přihlašovali velké množství výrobků, které mnohdy neměly regionální charakter. Dnes někteří výrobci vyrábějí potraviny speciálně pro tuto soutěž," uvedl Perlinger. Mezi přihlášenými výrobky tak lze najít potraviny přímo spjaté s regionem, například Karlovarské trubičky s becherovkou nebo Valdštejnský koláč z Chebu.

Vyhlášení letošních regionálních potravin je naplánováno na 15. června. "Bude se konat v rámci mysliveckých slavností před krajským úřadem," doplnila mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.

ČTK

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru