Nestlé zvýšila tržby, kvůli Asii však zaostala za odhady

Nestlé zvýšila tržby, kvůli Asii však zaostala za odhady

20.10.2013 06:38:29

Švýcarská společnost Nestlé, která je největším světovým výrobcem potravin a nápojů, za první tři čtvrtletí letošního roku zvýšila tržby o čtyři procenta na 68,4 miliardy švýcarských franků (asi 1,42 bilionu Kč). Analytici však čekali příznivější výsledek. Firma uvedla, že doplácí na klesající ceny svých výrobků v Evropě a slabší zůstává také odbyt na rozvíjejících se trzích. Analytici v anketě agentury Reuters předpokládali, že tržby budou ještě o 900 milionů franků vyšší.

V Evropě, která se snaží vypořádat s důsledky hospodářské krize, se potravinářské společnosti, jako je Nestlé či Unilever, vyrovnávají s neochotou lidí utrácet. Zpomalení poptávky ale zaznamenaly i na mnoha mladých trzích. V případě Nestlé růst tržeb v Asii, Oceánii a v Africe za devět měsíců dosáhl 6,9 procenta, což je oproti prvnímu pololetí zrychlení o 0,3 procentního bodu.

Nestlé vyrábí širokou škálu produktů, které jsou známé po celém světě. Vedle čokoládových tyčinek KitKat jsou to například i polévky Maggi nebo káva Nescafé. Ze letošní rok by firma chtěla dosáhnout organického růstu o pět procent. Organický růst nezahrnuje vliv nových akvizic a prodej majetku.

Výsledky Nestlé jsou pro trhy zklamáním již několik čtvrtletí. Problémy ale nyní pociťují i giganti Danone či Unilever, kterým se zatím vedlo lépe, a to díky většímu zaměření na dětskou výživu a kosmetiku. Danone ve středu snížila letošní cíl tempa růstu tržeb na nejvýše pět procent, firma se mimo jiné potýká s dopady aféry se stahováním výrobků dětské výživy v některých asijských zemích a s korupčním skandálem v Číně. Unilever zveřejní čtvrtletní výsledky příští týden.

ČTK

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru