Nestlé kvůli zákazu prodeje zničí nudle za více než miliardu korun

Těstárny

Nestlé kvůli zákazu prodeje zničí nudle za více než miliardu korun

16.06.2015 15:15:00

Dillí 16. června (ČTK) - Švýcarský potravinářský gigant Nestlé zlikviduje zhruba 27.420 tun instantních nudlí značky Maggi v hodnotě přes 50 milionů dolarů (více než 1,2 miliardy Kč) poté, co indické úřady zakázaly jejich prodej na indickém trhu. Vyplývá to podle serverů BBC a The Huffington Post z prohlášení podniku.

Indický úřad pro bezpečnost potravin nedávno označil nudle Maggi za zdraví nebezpečný produkt a nařídil jejich stažení z trhu. Testy úřadu údajně objevily v některých balíčcích nadměrný obsah olova. Společnost Nestlé trvá na tom, že výrobek není zdraví škodlivý. Minulý týden oznámila, že se kvůli zákazu obrátila na indický soud.

Nestlé protestuje u soudu kvůli zákazu prodeje nudlí v Indii
Nestlé se obrátil na soud v Indii kvůli zákazu prodeje oblíbených instantních nudlí značky Maggi na tamním trhu. Indická dceřiná firma švýcarského kolosu Nestlé India oznámila, že se obrátila na soud v Bombaji kvůli výkladu zákona o potravinářských normách a bezpečnosti potravin. Požaduje soudní přezkum rozhodnutí indického regulátora. Kromě toho firma napadla i samostatný příkaz, který vydala vláda státu Maháráštra, jehož je Bombaj správním střediskem, informovala agentura AFP.

Nudle Maggi začala firma v Indii vyrábět a prodávat v roce 1983 a na trhu instantních nudlí mají nyní podíl 80 procent. Nudle, jejichž balíček stojí v přepočtu pět korun, jsou v Indii tak populární, že se vedle rýže a čočky často označují za třetí základní potravinu v zemi. V reklamách na instantní nudle účinkovala řada indických celebrit, mimo jiné bollywoodská hvězda Amitábh Baččan.

Testy indického regulátora také zjistily obsah údajně uměle dodávaného glutamátu sodného, který firma na označeních produktu nedeklarovala, čímž podle úřadu porušila zákon. Nestlé ale namítá, že glutamát se přirozeně vyskytuje v potravinách, z nichž se nudle vyrábějí. Mluvčí švýcarské skupiny podle agentury Reuters řekl, že vzorek nudlí stažených z indických obchodů testuje americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru