Nestlé a Danone se spojí v úsilí za ekologický plast

Výroba potravin

Nestlé a Danone se spojí v úsilí za ekologický plast

03.03.2017 15:18:00

Ženeva/Paříž 2. března (ČTK) - Švýcarská potravinářská a nápojová skupina Nestlé a její menší francouzský rival Danone spojí své úsilí a vyvinou ekologičtější plast pro obaly na své výrobky. Podniky tak reagují na sílící tlak bojovníků za zdravější životní prostředí, píše na svém webu list Financial Times.

Firmy založily v Kalifornii biotechnologickou společnost Origin Materials. Investovaly blíže neznámou sumu, aby podpořily úsilí o výrobu plastu z odpadu, jako jsou piliny nebo stará lepenka namísto ropy. "Odhaduji, že v dlouhodobém výhledu bude 100 procent našich lahví vyráběno bez kapky ropy," říká Frédéric Jouin z Danone. "Naším cílem je zanechávat lehčí ekologickou stopu," uvedl Klaus Hartwig, vedoucí výzkumu a vývoje v Nestlé Waters. Výroba plastů se podle odhadů za posledních padesát let zdvacetinásobila. Zvýšily se tak škodlivé emise, které způsobují globální oteplování, a zhoršilo se zamoření půdy a vod.

Obě firmy ujišťují, že technologii dají k dispozici i ostatním výrobcům nápojů. Mnozí bojovníci za ochranu životního prostředí se ale obávají, že takzvané bioplasty nejsou tak ekologické, jak se spotřebitelé budou domnívat, a vyvolají tak jen zmatek. "Opravdu musíme používat přednostně plastové nádoby na jedno použití namísto ekologičtějšího skla, které se dá použít znovu a znovu?" táže se Meadhbh Bolgerová z organizace Friends of the Earth Europe.

Zemědělci bojují s dopady koronaviru, pomoci jim může digitalizace

↑ nahoru